Οι Ελληνες του NCAA: Καταλυτικός ο Παπαπέτρου

Αλλη μία καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Γιάννης Παπαπέτρου, στη νίκη-έκπληξη του Τέξας επί του Νορθ Καρολάινα (Νο. 23 στη γενική κατάταξη) με 85-67. Ο Ελληνας φόργουορντ έκανε το πρώτο του νταμπλ νταμπλ στο NCAA, έχοντας 10 πόντους (5/6 βολές, 1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 17 (καταλυτικά) λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που ανάγκασε τον Ρόι Γουίλιαμς να… αφήσει στην άκρη την πίεση σε όλο το γήπεδο που προσπάθησε να παίξει, όταν μπήκε στο γήπεδο και βοήθησε στο κατέβασμα της μπάλας, παίζοντας μάλιστα στην επίθεση απέναντι στον κατά 25 εκατοστά κοντύτερο Τζέιβαν Φίλιξ.

Ο Παπαπέτρου δεν ήταν πάντως ο μόνος Ελληνας που αγωνιζόταν χθες. Καλή εμφάνιση έκανε πάλι ο Κόρι Πέτρος (14 πόντους, 4/7 βολές, 5/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 38 λεπτά) στην ήττα του Οκλαντ από το Γουέστ Βιρτζίνια με 71-76, ενώ ο Νικ Παύλος είχε 7 πόντους, 3/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 22 λεπτά, στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Νορθ Καρολάινα Γουίλμινγκτον με 73-87.