Οι Ελληνες του NCAA: “Κλειδί” ο Μπιζούκας

Η εμφάνιση του Μάικλ Μπιζούκα ξεχώρισε από αυτές των Ελλήνων ομογενών  στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ το Σαββατοκύριακο που πέρασε. Ο γκαρντ του Μισούρι Στέιτ δεν σκόραρε πολύ αλλά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί του Αρκανσας-Λιτλ Ροκ και απέσπασε τα καλά λόγια του αντίπαλου προπονητή. Αναλυτικά τα πεπραγμένα των Ελλήνων ομογενών μέσα στο Σαββατοκύριακο:

Μάικλ Μπιζούκας

Ο ομογενής πόιντ γκαρντ ήταν ο καθοδηγητής του Μισούρι Στέιτ στη νίκη επί του Αρκανσας Λιτλ-Ροκ με 68-60, κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του, κι ας έβαλε μόλις 3 πόντουςμε 1/2 βολές και 1/2 σουτ. Ο Μπιζούκας είχε 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 λάθος, αποσπώντας μάλιστα και τα κολακευτικά σχόλια του αντίπαλου προπονητή. «Ο Μπιζούκας είναι εγκεφαλικός παίκτης, κλειδί για το παιχνίδι τους» είπε ο Στιβ Σιλντς για τον Ελληνοαμερικανό γκαρντ, που έχει 15 ασίστ και μόνο 1 λάθος στα τελευταία δύο παιχνίδια.

Κόρι Πέτρος

Ο ομογενής σέντερ διέκοψε το σερί των νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε «μόνο» 12 πόντους και 8 ριμπάουντ στην ήττα του Οκλαντ από το Μίσιγκαν με 80-70. Ο Πέτρος είχε επίσης 2/5 βολές, 5/6 δίποντα, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 39 λεπτά.

Τράιαν Ηλιάδης

Το Ολντ Ντομίνιον ηττήθηκε από το Φέρφιλντ με 59-51 και ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ έμεινε στα… ρηχά, έχοντας 7 πόντους, 2/2 βολές, 1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

Νικ Παύλος

Νέα ήττα, την 5η στη σειρά, γνώρισε το Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Φλόριντα Στέιτ με 75-60. Κακός ήταν και ο ομογενής γκαρντ, που είχε 3 πόντους, 1/5 σουτ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 10 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Μικρή συμμετοχή είχε πάλι στην τέταρτη σερί ήττα του Νέιβι από το Μισούρι με 84-59. Ο Λούπος έπαιξε 12 λεπτά έχοντας 0/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Γιάννης Σίνης

Επαιξε 13 λεπτά και πέτυχε 2 πόντους με 0/1 βολή και 1/2 σουτ στην εύκολη νίκη του Σαν Ντιέγκο επί του Μέιν με 77-63. Ο Σίνης είχε ακόμη 3 ριμπάουντ.

Τζεφ Γεωργάτος

Ο γκαρντ του Χάρβαρντ επέστρεψε στους αγώνες των Κρίμζον αλλά έπαιξε μόνο 1 λεπτό στην εύκολη νίκη επί της Βοστώνης με 76-52.