Οι Ελληνες του NCAA: Παίκτης της εβδομάδας ο Πέτρος

Ο Κόρι Πέτρος κατέκτησε το βραβείο του καλύτερου παίκτη της πρώτης εβδομάδας της σεζόν για την περiφέρεια Σάμιτ, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις του. Ο ομογενής σέντερ είχε 18 πόντους και 9,5 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στους πρώτους αγώνες των Οκλαντ Γκόλντεν Γκρίζλις και είναι ο παίκτης που ξεχωρίζει φυσικά μεταξύ των Ελλήνων που βρίσκονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα.

Τα πεπραγμένα των Ελλήνων την περασμένη εβδομάδα:

Κόρι Πέτρος

Παρά τη νέα εντυπωσιακή εμφάνιση του ομογενή σέντερ, το Οκλαντ ηττήθηκε στην παράταση από το (αήττητο) Πίτσμπουργκ με 62-72, χάνοντας μάλιστα διαφορά 18 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πέτρος είχε πάντως 19 πόντους με 3/6 βολές, 8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 42 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Τέσσερις αγώνες έδωσε την περασμένη εβδομάδα το Σαν Ντιέγκο. Ο Σίνης είχε θετική συνεισφορά στη νίκη του Σαν Ντιέγκο επί του Νόρθερν Κεντάκι (65-61), με 2 πόντους, 1/1 δίποντο, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17 λεπτά. Ακόμα καλύτερος ήταν στην ήττα των Τορέρος από το Καλιφόρνια Στέιτ Νόρθριτζ (71-74), όταν είχε 10 πόντους, 0/1 βολή, 4/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 24 λεπτά. Αντιθέτως, την Παρασκευή έκανε τη χειρότερη του εμφάνιση (3 πόντοι, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 18 λεπτά) στην ήττα των Τορέρος από την Τούλσα με 51-63. Τέλος, την Κυριακή έπαιξε 15 λεπτά στη νίκη επί του Σιένα με 77-60, έχοντας 4 πόντους, 2/3 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Γιάννης Παπαπέτρου

Το Τέξας έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης από το Τσέιμινεϊντ (κολέγιο 2ης κατηγορίας) με 73-86 και σε μέτρια επίπεδα κυμάθηκε και η απόδοση του Ελληνα γκαρντ, που έπαιξε μόνο 19 λεπτά λόγω φάουλ (5) και είχε 7 πόντους, 1/2 βολές, 3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

Τζέιμς Λούπος

Στην ήττα του Νέιβι από το Αλαμπάμα-Μπέρμινγκχαμ (63-82) είχε 2 πόντους, 1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 12 λεπτά, ενώ έπαιξε μόνο 6 λεπτά στην εύκολη νίκη επί του Μπινγκχάμπτον με 75-52.

Νικ Παύλος

Δεν τα πήγε και τόσο καλά στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο της Παρασκευής από το Ιστ Καρολάινα με 73-76 (0/2 σουτ, 2 ασίστ σε 13 λεπτά). Τη Δευτέρα οι Σπάρτανς ηττήθηκαν από τη Βιρτζίνια (87-96), με τον Παύλο να έχει 3 πόντους, 1/6 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 9 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Στο μοναδικό παιχνίδι που έδωσε το Τζορτζ Ουάσινγκτον (72-59 το Μπόστον) έπαιξε 2 λεπτά και είχε 2 πόντους με 1/1 δίποντο.

Τζεφ Γεωργάτος

Δεν αγωνίστηκε στην εύκολη νίκη του Χάρβαρντ επί του Μανχάταν (79-45).

Τζάρεντ Δημάκος

Δεν συμμετείχε σε κανέναν από τους τρεις αγώνες που έδωσε το Γκριν Μπέι την περασμένη εβδομάδα, με Σάουθερν Γιούτα (66-54), Νεβάντα (69-71) και Καλιφόρνια Στέιτ Φούλερτον (82-93).