Οι Ελληνες του NCAA: Ρεκόρ πόντων για Παπαπέτρου, Παύλο

Ο Γιάννης Παπαπέτρου έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων την περασμένη εβδομάδα στο κολεγιακό πρωτάθλημα, ο Κόρι Πέτρος συνέχισε με άλλο ένα νταμπλ νταμπλ, ενώ ο Νικ Παύλος “έπιασε” για πρώτη φορά φέτος το διψήφιο αριθμό πόντων…

Τα πεπραγμένα των Ελλήνων:

Γιάννης Παπαπέτρου

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Παπαπέτρου στη νίκη του Τέξας επί του Τέξας-Αρλινγκτον (70-54), έχοντας 17 πόντους, 4/10 βολές, 5/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 24 λεπτά. Σε αντίθεση με τον τελευταίο αγώνα, δηλαδή, αφού στη βαριά ήττα από το Τζορτζτάουν (41-64) είχε 1 πόντο, 1/2 βολές, 0/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 13 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Παρά τη νέα καλή εμφάνιση του Πέτρου (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), το Οκλαντ υπέστη την 6η ήττα του σε 8 αγώνες από το Γουέστερν Μίσιγκαν με 76-72, στο μοναδικό ματς που είχαν οι Γκόλντεν Γκρίζλις την περασμένη εβδομάδα. Ο ομογενής σέντερ είχε επίσης 9/12 βολές, 2/8 δίποντα, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 38 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Σαν Ντιέγκο την προηγούμενη εβδομάδα, με τον Ελληνα φόργουορντ να έχει 5 πόντους, 2/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 τάπα, 1 λάθος σε 14 λεπτά κόντρα στο Στίβεν Φ. Οστιν (51-56) και 7 πόντους, 2/2 βολές, 2/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες σε 21 λεπτά, στη νίκη των Τορέρος επί του Σάουθερν Γιούτα (67-53).

Τζέιμς Λούπος

Βασικός αγωνίστηκε και στα τελευταία δύο παιχνίδια του Νέιβι ο Λούπος. Κόντρα στο IPFW (54-49) είχε 6 πόντους, 0/2 βολές, 3/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 28 λεπτά, ενώ στην ήττα από το Τουλέιν (41-51) ο απολογισμός του ήταν 2 πόντοι, 1/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 17 λεπτά.

Νικ Παύλος

Την καλύτερη εμφάνισή του έκανε στην εύκολη νίκη του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο επί του Σίταντελ (84-54) ο Παύλος, που είχε 11 πόντους, 1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2 ριμπάουντ σε 17 λεπτά. Στον άλλον αγώνα της εβδομάδας, οι Σπάρτανς ηττήθηκαν από το Νορθ Καρολάινα ΑΤ&Τ με 79-90 και ο ομογενής γκαρντ είχε 3 πόντους, 1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 15 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Τζορτζ Ουάσινγκτον την προηγούμενη εβδομάδα. Ο νεαρός φόργουορντ, πάντως, αγωνίστηκε μόνο ένα λεπτό στην ήττα από το Μπράντλεϊ (68-72), έχοντας μόνο ένα λάθος. Στα άλλα δύο παιχνίδια, οι Κολόνιαλς νίκησαν το Τζέιμς Μάντισον 54-53 και το Μανχάταν 67-55.

Τζεφ Γεωργάτος

Δεν αγωνίστηκε σε καμία από τις δύο νίκες που έκανε το Χάρβαρντ, επί του Φόρνταμ με 73-64 και επί του Μπόστον Κόλετζ με 79-63.

Τζάρεντ Δημάκος

Το Γκριν Μπέι ηττήθηκε από τη Βιρτζίνια με 51-67, χωρίς να αγωνιστεί ο ομογενής γκαρντ.

Μανώλης Τσελεντάκης

Δεν έπαιξε σε καμία από τις δύο ήττες του NJIT, από το Σεντ Τζονς (49-57) και το Σίτον Χολ (59-68).