Οι Πέτρος, Παπαπέτρου και Παύλος συνεχίζουν να κάνουν καλές εμφανίσεις στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ. Ο Παπαπέτρου είναι μάλιστα ένα από τα “φωτεινά σημάδια” σε μία κακή σεζόν για το Τέξας, έχοντας παρουσιάσει αισθητή βελτίωση τον τελευταίο μήνα με την απόδοσή του.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Κόρι Πέτρος

Δύο νταμπλ νταμπλ ήταν ο απολογισμός του ομογενή σέντερ την περασμένη εβδομάδα, στις νίκες του Οκλαντ επί των UMKC (81-68), IUPUI (89-71) και στην ήττα από το Σάουθ Ντακότα (78-97). Ο Πέτρος είχε κατά μέσο όρο σε τρεις αγώνες 12,6 πόντους, 9,6 ριμπάουντ, 1,6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 2,3 λάθη και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς (16/20 σουτ, ήτοι 80%). Δεν τα πήγε και τόσο καλά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου είχε 6/15 (40%), ρίχνοντας ακόμα περισσότερο το συνολικό ποσοστό του στο 57,1%.

Γιάννης Παπαπέτρου

Αλλες δύο παρουσίες στη βασική πεντάδα του Τέξας πρόσθεσε ο Παπαπέτρου, στις ήττες πάντως από το Κάνσας (59-64) και από την Οκλαχόμα (67-73). Ο Ελληνας φόργουορντ είχε 6 πόντους (2/5 σουτ), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 30 λεπτά στον πρώτο αγώνα και 12 πόντους (5/8 σουτ), 4 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 17 λεπτά στον δεύτερο.

Νικ Παύλος

Τη δεύτερη καλύτερη φετινή εμφάνισή του έκανε ο Παύλος στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Φέρμαν (61-69). Ο ομογενής σμολ φόργουορντ έβαλε 16 πόντους (2/3 βολές, 1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα) και είχε ακόμη 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 30 λεπτά. Στον άλλον αγώνα της εβδομάδας (νίκη επί του Σάμφορντ με 66-64) σταμάτησε στους 3 πόντους με 3/3 βολές, έχοντας επίσης 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 24 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Για πρώτη φορά στη σεζόν δεν σημείωσε πόντο σε διαδοχικούς αγώνες την περασμένη εβδομάδα ο Πατρινός φόργουορντ. Στην ήττα του Σαν Ντιέγκο από το Μπρίγκχαμ Γιανγκ (57-74) έπαιξε 10 λεπτά έχοντας 0/3 σουτ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην έτερη ήττα (από το Σεντ Μέρις με 48-81) είχε 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 11 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Μικρή άνοδο σε λεπτά συμμετοχής είχε την προηγούμενη εβδομάδα ο Λούπος. Κόντρα στο Αρμι (59-50 το Νέιβι) είχε 3 πόντους, 1/4 βολές, 1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά, ενώ κόντρα στο Αμέρικαν (49-72) είχε 2 πόντους, 2/2 βολές και 0/2 δίποντα σε 18 λεπτά.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Τζάρεντ Δημάκος, Πάρις Μαραγκός, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν στους αγώνες των κολεγίων τους.