Οι καλές εμφανίσεις συνεχίζονται για τους Πέτρο, Παπαπέτρου στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, καθώς οδεύουμε προς το τέλος της κανονικής περιόδου και στην έναρξη των περιφερειακών τουρνουά για τα “εισιτήρια” στη March Madness.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Γιάννης Παπαπέτρου

Ο διεθνής (με την Εθνική Εφήβων) φόργουορντ συνεχίζει να εκμεταλλεύεται το χρόνο συμμετοχής στο Τέξας. Προχθές βοήθησε τους Λόνγκχορνς να νικήσουν το TCU 68-59 με 15 πόντους, 1/2 βολές, 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 33 λεπτά. Στον προηγούμενο αγώνα με το πανίσχυρο Κάνσας (47-73) δεν ήταν το ίδιο καλός, έχοντας 4 πόντους, 0/1 βολή, 2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 27 λεπτά. Κόντρα στο Αϊόβα Στέιτ (89-86), δε, είχε κάνει ρεκόρ σε λεπτά συμμετοχής (43), έχοντας επίσης 14 πόντους, 3/5 βολές, 5/9 σουτ, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Κόρι Πέτρος

Μετά τις δύο διαδοχικές μέτριες εμφανίσεις, ο Πέτρος επέστρεψε δριμύτερος. Χθες πέτυχε 15 πόντους και είχε 3/9 βολές, 6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 36 λεπτά αλλά το Οκλαντ γνώρισε την πρώτη ήττα ύστερα από 7 σερί νίκες από το IPFW με 71-77. Στα άλλα δύο παιχνίδια της εβδομάδας, ο Πέτρος είχε 17 πόντους, 3/7 βολές, 7/10 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 37 λεπτά, στη νίκη επί του Σάουθ Ντακότα με 76-75, ενώ απέναντι στο UMKC (86-74) είχε 12 πόντους, 2/8 βολές, 5/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Την καλύτερη του φετινή εμφάνιση έκανε ο Πατρινός φόργουορντ κόντρα στο Σάντα Κλάρα, αν και το Σαν Ντιέγκο γνώρισε την ήττα με 52-61. Ο Σίνης είχε 13 πόντους (ατομικό ρεκόρ) με 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Αγωνίστηκε λιγότερο (2 λεπτά) από κάθε άλλο φετινό ματς στη χθεσινή ήττα του Νέιβι από το Αμέρικαν Γιουνιβέρσιτι (44-50). Ο Λούπος είχε 1 ριμπάουντ και 1 λάθος. Στον προηγούμενο αγώνα με το Αρμι (55-56) είχε 2 πόντους, 2/2 βολές, 0/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 17 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Δεν αγωνίστηκε στη χθεσινή νίκη του Τζορτζ Ουάσινγκτον επί του Φόρνταμ με 68-60. Το περασμένο Σάββατο πάντως είχε σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην ήττα από το Βιρτζίνια Κόμονγουελθ με 57-84. Ο συνολικός απολογισμός του ήταν 2 πόντοι, 2/2 βολές, 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ σε 3 λεπτά.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Νικ Παύλος, Τζάρεντ Δημάκος, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν.