Στα… ρηχά έμειναν οι Ελληνες του κολεγιακού πρωταθλήματος το τελευταίο πενθήμερο. Ακόμα και ο “καυτός” Νικ Παύλος είχε μόνο 1/14 τρίποντα στα τελευταία δύο παιχνίδια του, μετά τα 10/12 που έβαλε πρόσφατα σε ένα παιχνίδι.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Νικ Παύλος

Μετά το κρεσέντο τριπόντων της περασμένης εβδομάδας ο ομογενής σκόρερ μάλλον… ματιάστηκε, καθώς τα νούμερα του έχουν πέσει αρκετά. Στην ήττα από το Τζόρτζια Σάουθερν (60-66) πέτυχε 6 πόντους με 2/2 βολές, 2/10 σουτ και είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 24 λεπτά. Στην ήττα από το Ελον (66-80) είχε 5 πόντους, 2/9 σουτ σε 20 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Γύρω από τους μέσους όρους του κυμάνθηκε η απόδοση του Πέτρου στην ήττα του Οκλαντ από το IPFW με 72-74. Ο ομογενής σέντερ είχε 14 πόντους, 2/2 βολές, 6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 36 λεπτά.

Γιάννης Παπαπέτρου

Μία νίκη (επί της Οκλαχόμα με 92-86) και μία ήττα (από το Οκλαχόμα Στέιτ με 65-78) ήταν ο απολογισμός του Τέξας το περασμένο τετραήμερο. Στον πρώτο αγώνα ο Παπαπέτρου είχε 9 πόντους, 2/2 βολές, 3/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 24 λεπτά, ενώ στον δεύτερο είχε 9 πόντους, 1/2 βολές, 3/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 24 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε το Σαν Ντιέγκο από το Σαν Φρανσίσκο με 70-83 και ο Σίνης είχε απολογισμό 4 πόντους, 2/2 βολές, 1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 λάθος σε 20 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Δεν σημείωσε πόντο σε κανέναν από τους τελευταίους δύο αγώνες του Νέιβι, στις ήττες από το Λιχάι (43-72) και το Μπακνέλ (46-62). Ο Λούπος είχε 0/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 12 λεπτά στο πρώτο παιχνίδι και μόνο 2 λεπτά συμμετοχής στο δεύτερο.

Πάρις Μαραγκός

Μόνο 1 λεπτό αγωνίστηκε ο νεαρός φόργουορντ στην ήττα από το Ρίτσμοντ με 64-73, έχοντας μόνο ένα φάουλ.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Μανώλης Τσελεντάκης, Τζάρεντ Δημάκος δεν αγωνίστηκαν.