Οι Σέρβοι επέστρεψαν!

serbiaΜετά την 8η θέση του 2011 και την 7η του 2013, η Σερβία επιστρέφει στο προσκήνιο του ευρωπαϊκού μπάσκετ! Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς νίκησε την αξιόμαχη Τσεχία 89-75 στον τρίτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ και προκρίθηκε στους “4” της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2009, όταν είχε κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο. Το τελικό σκορ, πάντως, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το βράδυ της Σερβίας, η οποία σούταρε με ποσοστό 53,4% εντός πεδιάς, μοίρασε 26 ασίστ, σημείωσε 21 πόντους από τα 15 λάθη των Τσέχων και πήρε 50 πόντους από τον πάγκο της. Ο πάγκος ήταν εν πολλοίς αυτός που έκανε τη διαφορά υπέρ της Σερβίας. Εν προκειμένω ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και ο Ζόραν Ερτσεγκ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους (τους 11 στο δεύτερο δεκάλεπτο) και βοήθησε την ομάδα του να ξεπεράσει το κακό ξεκίνημα και να διατηρεί ένα προβάδισμα 3-6 πόντων μέχρι το ημίχρονο.

Ο 30χρονος φόργουορντ ήταν επίσης αυτός που έκανε το σκορ 63-53 στο 26′ (έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 16 πόντους δίχως άστοχο σουτ) και έδωσε στη Σερβία για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά. Δεν ήταν και η τελευταία. Όσο κι αν προσπάθησαν ο Σατοράνσκι (έβαλε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο) και ο Βέσελι, η Τσεχία δεν είχε πολλές λύσεις, το 60,7% που είχε στο ημίχρονο έπεσε νομοτελειακά στο δεύτερο ημίχρονο και η Σερβία “καθάρισε” το ματς με το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς στο 37′ που έκανε το σκορ 87-72.

ΣΕΡΒΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ 89-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 45-42, 67-63, 89-75
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 12 (14ασ.), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς, Μπογκνάνοβιτς 6 (1), Μπιέλιτσα 14 (2τρ., 10ρ.), Μάρκοβιτς 11 (1), Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 8, Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 16, Ερτσεγκ 20 (3), Μιλουτίνοβ.
ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 2, Άουντα, Πούμπρλα 5, Χρούμπαν 5 (1), Σατοράνσκι 20 (3), Βελς 2, Χούσκα 5 (1), Γέλινεκ, Σίρινα, Σιλμπ 11 (1), Βέσελι 23 (10/12δ., 10ρ.).