Οι «championship 4» συνεχίζουν… (+vd)

Η τελευταία… σταυροφορία των big three (ή championship four, όπως τους χαρακτήρισε ο Νταγκ Κόλινς) συνεχίζεται! Οι Σέλτικς νίκησαν τους 76ερς 85-75 και προκρίθηκαν για τρίτη φορά την τελευταία 5ετία στους τελικούς της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν το Μαϊάμι. Οι «κέλτες» δεν ήταν καλοί, ο Ρέι Αλεν δεν μπορούσε να βάλει σουτ, ο Πολ Πιρς ήταν εγκλωβισμένος στις… δαγκάνες του Αντρε Ιγκουοντάλα (και των νταμπλ τιμ), ο Κέβιν Γκαρνέτ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Λαβόι Αλεν και ο Ραζόν Ρόντο ήταν χειρότερος από τον Τζρου Χόλιντεϊ επί 44 λεπτά. Στο τέλος όμως οι γερό-Σέλτικς βρήκαν το δρόμο…

Ο Γκαρνέτ τους κράτησε επιθετικά, ο Πιρς έβαλε μερικά κρίσιμα καλάθια πριν αποβληθεί με 6 φάουλ στο 44’, ο Αλεν… έσπασε το ρόδι πίσω από τα 7,25μ. (είχαν 0/14 μέχρι το 40’) με δύο καθοριστικά τρίποντα στο 4ο δωδεκάλεπτο και ο Ρόντο… πήρε μόνος του το ματς. Ο άσος των «κελτών» σημείωσε τους 11 από τους τελευταίους 14 πόντους της ομάδας του στα τελευταία 4 λεπτά και ήταν αυτός που την οδήγησε στη νίκη-πρόκριση, κάνοντας παράλληλα και το 9ο προσωπικό τριπλ νταμπλ της φετινής ποστ σίζον.

Βοστώνη-Φιλαντέλφια 85-75 (Ρόντο 18π., 10ρ., 10ασ., Γκαρνέτ 18π., 13ρ. – Ιγκουοντάλα 18, Χόλιντεϊ 15π., 9ρ., 5κλ.)… 4-3 νίκες