Στους «8» του Κυπέλλου πέρασε ο Ικαρος Καλλιθέας καθώς στο σημερινό παιχνίδι επικράτησε του Πανιωνίου με 77-66. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη εμφάνισε πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να γυρίσει την εις βάρος του διαφορά και να πάρει μία σπουδαία νίκη.

Ο Πανιώνιος φάνηκε από το ξεκίνημα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιου. Ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 9 πόντων (31-24). Ο  Ικαρος όμως, έχοντας πολύ καλές επιθετικές επιλογές και καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να πάει στα  αποδυτήρια με –3 (32-35).

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο Ικαρος Καλλιθέας και με έχοντας επιθετικό όπλο τον Καλαμπόκη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (37-37 στο 23’). Από εκείνο το σημείο το προβάδισμα εναλλασσόταν. Ομως,  ο Ικαρος είχε σε εξαιρετική μέρα τον Τόμπσον, ο οποίος ήταν απόλυτα εύστοχος (5/5 διπ., 6/6 βολές) κατάφερε να τελειώσει την περίοδο προηγούμενος με 54-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη ανέβασε στροφές, παίρνοντας διαφορά 10 πόντων (68-56 στο 34’). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 7 (63-70 στο 37′) όμως οι παίκτες του Ικάρου έδειξαν την κατάλληλη ψυχραιμία, η οποία ήταν και αυτή που τους έδωσε τη νίκη με 77-66.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 66-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Κορομηλάς – Μαγκλογιάννης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 35-32, 51-54, 66-77
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Αθανασούλας 5 (1), Γιάνκοβιτς, Τσιάρας 10 (3), Ελονού 12, ΜακΛάουντ 1ο,Ιωάννου 2, Μπατής 12 (1), Σαρικόπουλος 2, Παραγυιός 8, Αθηναίου 5.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 12 (5 ριμπ.), Φαλέκας 2, Τόμπσον 19 (9/10 βολ., 5/5 διπ., 5 ριμπ., 2 ασ.) Καλαμπόκης 14 (8/8 βολ., 3/5 διπ.), Κάρολ 5 (1), Κερασοβίτης 2, Κράσιτς, Καράμπουλας 8, Πετροδημόπουλος 4, Πολυτάρχου 3 (1), Τζέικομπσον 8, Κατούφας.