Ο Ράπτης “μίλησε” στο τέλος…

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε το Παγκράτι, που νίκησε σ’ ένα… χιτσκοκικής μορφής παιχνίδι την Κηφισιά με 74-73 στην παράταση (64-64 ο κανονικός αγώνας)! Οι “ροσονέρι” με δύο ελεύθερες βολές του Αλέξη Ράπτη στα δύο δεύτερα πριν ακουστεί η κόρνα πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη. Λίγα δεύτερα νωρίτερα ο Νικητάκης με λέι απ είχε γράψει το 72-73, αλλά οι γηπεδούχοι είπαν την… τελευταία λέξη στο ματς με τον Ράπτη να δίνει το σύνθημα των πανηγυρισμών!

Το Παγκράτι μπήκε αποφασισμένο στο γήπεδο, χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια  και με τον Δημάκο σε φόρμα πήρε το προβάδισμα από την αρχή (16-7), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +11 (22-11 στο 8’).  Μόνη απειλή για τους «ροσονέρι« οι ψηλοί της Κηφισιά οι οποίοι και στη συνέχεια έβαλαν ξανά την Κηφισιά στο παιχνίδι.   Κολώκας και Πετροδημόπουλος πέτυχαν 22 από τους 32 πόντους του ημιχρόνου για την ομάδα των βορίων προαστίων, ενώ σε αντίθεση οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση.

Στην επανάληψη άρχισαν τα… καλά, αφού η Κηφισιά είχε ανεβάσει στροφές με αποτέλεσμα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 22’ (36-35).  Ολη η Τρίτη περίοδο έβρισκε τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και το Παγκράτι να φέρει συνολικά τέσσερις φορές το παιχνίδι στα ίσια. Όλα αυτά μέχρι το 34’ (52-52) όταν ο Μενουδάκος με δύο εκπληκτικά καλάθια έκανε το (56-52).  Η νευρικότητα όμως που υπήρχε και από τις δύο πλευρές ήταν τόσο χαρακτηριστική με τις δύο ομάδες να κάνουν σχεδόν τέσσερα λεπτά να πετύχουν καλάθι.  Η Κηφισιά συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (63-59, 1.15’’ πριν από το τέλος), με τρίποντο ο Συριστατίδης έκανε το 62-63, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ράπτης έκλεψε την  μπάλα, ο Σιγκούνας κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 64-63, ενώ στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Νικητάκη να κερδίσει το φάουλ 18’’ πριν το φινάλε και με 1/2 να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Κηφισιά είχε τον έλεγχο μέχρι το 33’  δύο σημαντικά καλάθια από Βεσκούκη και Βιδάλη έκαναν το (71-68).  Νικητάκης Πετροδημόπουλος έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσια (71-71) . Ο Ράπτης με ½ βολές έγραψε το 72-71, ο Νικητάκης με ένα συναρπαστικό καλάθι 6’’ πριν από το τέλος έγραψε το 72-71), ενώ στην τελευτάια φάση του αγώνα, ο Ράπτης πήρε το επιθετικό ριμπαουντ, έπειτα από άστοχο σουτ του Βιδάλη, κέρδισε το φάουλ και με δύο εύστοχες βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 74-73 (64-64 κ.α)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 35-32, 47-47, 64-64, 74-73
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Σορώτος):Βιδάλης 6 (2), Αντωνάκης 2, Μακρής, Συριστατίδης 5 (1), Ράπτης 11 (8ρ.), Δημάκος 18 (1), Κουτρούλιας 8 (8ρ.), Σιγκούνας 19 (3τρ. 9ρ.), Βεσκούκης  5.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδωρου): Νικητακης 11 (1τρ., 7π., 5ασ., 4κλ), Μοσχοβίτης 2, Λυμπερόπουλος, Κοκκάλης, Κολώκας 18 (2τρ., 7ρ., 5ασ., 7λ.), Μενουδάκος 12, Σιούτης 4, Κουκουνιάς 4, Πετροδημόπουλος 22 (8ρ.).