Ο Χάρντεν πήρε το όπλο του… (+vd)

Σε πρόωρη έξοδο ώθησε η Οκλαχόμα τους Μάβερικς, τους οποίους σκούπισαν με 4-0, μετά τη νέα νίκη με 103-97 μέσα στο Ντάλας. Οι Μαβς προηγήθηκαν 86-73 με 9’44’’ να απομένουν αλλά από εκεί και πέρα ο Τζέιμς Χάρντεν πήρε το… όπλο του και με διαδοχικές προσωπικές ενέργειες (έβαλε 15 πόντους στην 4η περίοδο) οδήγησε τη Θάντερ σε ένα επιμέρους 19-2, το οποίο της έδωσε στο τέλος και την 9η νίκη σε 10 φετινούς αγώνες με αντίπαλους τους περσινούς πρωταθλητές!

Το Σαν Αντόνιο δυσκολεύτηκε από τη Γιούτα, πάλι όμως βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 102-90, η οποία του δίνει προβάδισμα στη σειρά με 3-0. Ο Τόνι Πάρκερ έκανε τη διαφορά στο 4ο δωδεκάλεπτο, έχοντας σε αυτό το διάστημα 16 πόντους, με 6/6 βολές και 5/5 δίποντα! Τα «σπιρούνια» χρειάζονται πλέον άλλη μία νίκη για να κάνουν αυτό που μοιάζει και το πλέον πιθανό σε αυτή τη σειρά: sweep…

Οι Κλίπερς πήραν προβάδισμα στη σειρά με το Μέμφις μετά τη νέα χιτσκοκική νίκη τους με 87-86. Η ομάδα του Λ.Α. λίγο έλειψε να “αυτοκτονήσει” στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν προηγήθηκε 86-80 αλλά έχασε τις 5 από τις 6 βολές που εκτέλεσε. Ο Ρούντι Γκέι μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο με δύο τρίποντα αλλά δεν ήταν εύστοχος στο τελευταίο σουτ.

Η Ιντιάνα έσπασε για δεύτερη φορά την έδρα του Ορλάντο, νικώντας το στην παράταση με 101-99, αν και έριξε στα σκουπίδια διαφορά 19 πόντων στην 4η περίοδο. Τελικά οι Πέισερς πήραν τη νίκη χάρη σε δύο βολές του Τζορτζ Χιλ 2,2’’ πριν από τη λήξη, κάνοντας το 3-1 στη σειρά.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Ορλάντο-Ιντιάνα 99-101 (Τζ. Ρίτσαρντσον 25, Ντέιβις 24π., 11ρ. – Γουέστ 26π., 12ρ.)… 1-3 νίκες
Λ.Α. Κλίπερς-Μέμφις 87-86 (Πολ 24π., 11ασ., 4κλ., Γκρίφιν 17 – Γκέι 24)… 2-1 νίκες
Ντάλας-Οκλαχόμα 97-103 (Νοβίτσκι 34 – Χάρντεν 29π., 11/16σ., Ντουράντ 24π., 11ρ.)… 0-4 νίκες
Γιούτα-Σαν Αντόνιο 90-102 (Τζέφερσον 21π., 11ρ. – Πάρκερ 27)… 0-3 νίκες