Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο τέλος η Εθνική Νέων

Παρά το γεγονός ότι δεν ήταν το καλύτερό της παιχνίδι, η Εθνική πάλεψε, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι όπως ήθελε, αλλά στο τέλος πλήρωσε τον ενθουσιασμό της (όταν και προηγήθηκε με εννέα πόντους) καθώς ένα τρίποντο στο τέλος από τον  Ίγκνας Σαργκιούνας, έδωσε στη Λιθουανία τη νίκη στην παράταση με 88-86.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και τερματίζοντας στη δεύτερη θέση στον όμιλό της και πλέον θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Γερμανία.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την εθνική ομάδα. Οι Λιθουανοί πίεσαν από την αρχή και με όπλο τα ριμπάουντ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (18-11), ενώ αντίθετα, η αστοχία της εθνικής, παρά το γεγονός ότι μερικά σουτ ήταν υπό καλές προϋποθέσεις, δεν της επέτρεπε να πλησιάσει.

Η συνέχεια ήταν ανάλογο, με τους αντιπάλους να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους στο 16′ (34-21) με την αστοχία να… επιμένει (χαρακτηριστικό είναι ότι οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη είχαν στο πρώτο ημίχρονο 0/8 τρίποντα). Σε εκείνο το σημείο η άμυνα άσφιξε, φέρνοντας έτσι 12-3 επιμέρους σκορ μειώνοντας σε 33-37, για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ του Καλαϊτζάκη 3,7” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, στέλνοντας την εθνική ομάδα στα αποδυτήρια με ένα καλάθι διαφορά (37-35).
Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η εθνική και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και έτσι ένα τρίποντο του Καμπουρίδη έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 40-37 στο 22′. Η Εθνική πάλευε, ισορρόπησε τα ριμπάουντ και παρά το γεγονός πως είχε τους Γιώργο Καλαϊτζάκη, Δορμπογιάννη και Νικολαϊδης εκτός με τρία φάουλ και τον Μωραϊτη με τέσσερα, κατάφερνε να παίρνει τα ηνία, αλλά να τα χάνει γρήγορα (52-52, 56-56).

Οι Λιθουανοί επέστρεψαν στο δυνατά στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκαν με 61-56 στο 32′, όμως και πάλι η Εθνική κατάφερε τρέξει νέο επιμέρους. Ο Νικολαϊδης με δύο βολές έγραψε το 66-64, 1.34” πριν από το τέλος, ένα γκολ φάουλ του Μωραϊτη έγραψε το 66-67, για να ακολουθήσει μία βολή του Κόζις , η οποία και έστειλε το ματς στην παράταση…

Εκεί έγιναν πράγματα και θαύματα! Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης μπήκε… δαιμονισμένος δύο σερί του τρίποντα και μια τάπα του, αλλά και ένα τρίποντο του Μωραϊτη έκαναν το 82-73 και ενώ όλα έδειχναν υπέρ της Εθνικής κάπου εκεί άρχισαν τα αβίαστα λάθη. Αυτα εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί, τρέχοντας 8-0 σερί , κάνοντας το 84-83 με 34΄΄ να απομένουν! Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με λέι απ έγραψε το 86-83, αλλά στη συνέχεια ένα αντιαθλητικό φάουλ του Καμπερίδη έστειλε τον Βαλίνσκας στη γραμμή των ελευθέρων  βολών και με 2/3 έκανε το 86-85 στα 7’΄΄. Στην επαναφορά ο Βαλίνσκας αστόχησε σε τρίποντο, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ που δεν… ήρθε ποτέ για την ελληνική ομάδα, έδωσε στον  Ίγκνας Σαργκιούνας νέα προσπάθεια για τρίποντο, το οποίο και ήταν εύστοχο, δίνοντας τη νίκη στους “λιέτουβα”.

Αξιο αναφοράς είναι ότι αν εξαιρέσεις την υπεροχή των «λιέτουβα» στα ριμπάουντ, γεγονός που τους χάρισε αρκετές παραπάνω επιθέσεις είναι και το 9/39 τρίποντα τα οποία είχαν!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 37-35, 56-56, 67-67, 88-86.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κάιρις): Πόσκα 4, Σαρτζιούνας 15 (3), Ουλέτσκας 10 (2/9 τρ.), Βαλίνσκας 7 (2/13 σουτ), Βελίτσκα 14 (4/7 δίπ., 0/8 τρ., 6/6 β., 6 ρ., 9 ασ.), Γιόνκους, Κόζις 18 (2/6 τρ., 13 ρ.), Λαβρινοβίτσιους 10, Λεγκάνοβιτς 3, Σακαλάουσκας, Βαϊτσιούνας 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βασιλιάουσκας 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης): Καλαϊτζάκης Π. 21 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 23 (2 τρ., 7 ρ.), Καμπερίδης 5 (1), Μωραΐτης 9 (3/11 σουτ, 6 ρ., 7 ασ.), Πιλάβιος, Αρνόκουρος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 17 (1 τρ., 8 ρ.), Κουφόπουλος 2, Νικολαΐδης 7 (6 ρ.).