Ολα τα όνειρα τελειώνουν…  Τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα, πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς  ηττήθηκαν από τη Λευκορωσία με 74-70 και έτσι δεν κατάφεραν να κάνουν μία ακόμα υπέρβαση και να φτάσουν στους «8» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα ταξιδέψει στο Καρλόβι Βάρι για τους αγώνες κατάταξης. Συγκεκριμένα, θα αντιμετωπίσει την έκτη ομάδα του άλλου ομίλου για την κατάληψη της 9ης θέσης κάτι που όπως και να έχει αποτελεί μεγάλη επιτυχία.

Η εθνική παίζοντας καλή άμυνα περιόρισε την Λευκορωσία, αλλά στο 7’ οι αντίπαλες άρχισαν να ανεβάζουν στροφές  παίρνοντας διαφορά εφτά πόντων (11-18). Τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα με σερί μείωσαν στους 2 (18-20), σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο της Εβίνας Μάλτση ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος βάζοντας ξανά μπροστά την εθνική (21-20). Στη συνέχεια η Λευκορωσία εκμεταλλεύτηκε το νεκρό διάστημα  της εθνικής παίρνοντας έτσι διαφορά 13 πόντων (23-36).  Κάπου εκεί ήρθε και η «αφύπνιση» με την ελληνική ομάδα να πιέζει ασφυκτικά  και με επιμέρους σκορ (14-4) έφερε τον αγώνα και πάλι στο καλάθι.

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρισκόταν κοντά στο σκορ. Η πολύ καλή άμυνα συνεχίστηκε και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να τους χωρίζουν 5 πόντοι (49-54).

Τα σουτ τριών πόντων ήταν αυτά που δημιούργησαν σημαντικά προβλήματα στην εθνική ομάδα το τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνεις στους 8 πόντους. Ομως τα κορίτσια δεν παραιτήθηκαν καταφέρνοντας να επιστρέψουν  (62-65 ). 15’’ πριν το τέλος το σκορ έγραφε 70-72 όμως η Μαρτσάνκα με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-74.

Η Στέλλα Καλτσίδου ήταν η κορυφαία παίκτρια από την εθνική ομάδα σημειώνοντας 29 πόντους.

ΕΛΛΑΔΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 70-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 38-40, 49-54, 70-74
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 12 (2), Δημητράκου 2, Χατζηνικολάου 1, Καλτσίδου 29 (4), Μάλτση 17 (4), Παπαμιχαήλ 5, Σωτηρίου 2, Μητροπούλου 2.
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Ντουρέικα 3 (1), Ανουφρίγιεβα, Βεραμέγιενκα 13 (1), Λεουτσάνκα 24 (1), Μαρτσάνκα 6 (1), Τρόϊνα 12 (3), Τραφιμάβα 10 (2), Κρες 6 (2).