Πάλεψε η Εθνική αλλά στο τέλος λύγισε, ήττα από τον Καναδά 91-97

Μπορεί να έδειξε ένα εξαιρετικό πρόσωπο (κυρίως στο πρώτο μέρος), ωστόσο η Εθνική, δεν τα κατάφερε, αφού ο Καναδάς κατάφερε στην επανάληψη να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά.

Το παιχνίδι της εθνικής έδειξε κάτι παραπάνω από θετικά στοιχεία, αφού όχι μόνο κατάφερε να αποδείξει ότι μπορεί να προσφέρει θέαμα, να παίξει σε γρήγορο τέμπο, να κοντράρει στα ίσια ανώτερους παίκτες, αλλά και ότι μπορεί να καλύψει το κενό του παίκτη σουτέρ (44% ποσοστό ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο). Ομως, όλα αυτά δεν στάθηκαν αρκετά, αφού τα ριμπάουντ, αλλά κυρίως τα πολλά λάθη της, της στοίχισαν στο τέλος την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Η Ελλάδα πλέον πρέπει να νικήσει την Κίνα στην 2η αγωνιστική των ομίλων (Παρασκευή, 2/7, 02:05, ΕΡΤ3) για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά, η οδηγία του Ρικ Πιτίνο για γρήγορο επιθετικό παιχνίδι και η προσπάθεια για τρίποντο τηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με τρίποντο του Γιαννόπουλου, όμως στην πορεία κάποια λάθη έφεραν το 7-0 για τον Καναδά (11-7 στο 5΄),. Η εθνική περνούσε κινήθηκε γρήγορα, η μπάλα περνούσε γρήγορα από το κέντρο και έτσι Κασελάκης, Μήτρογλου, Χρυσικόπουλος και Σλούκας με συνεχόμενα τρίποντα έγραψαν το 23-17.

Η συνέχεια ήταν το ίδιο ιδανική, οι συνεργασίες δούλεψαν  (χαρακτηριστικές είναι οι 15 ασίστ έναντι τον 10 του Καναδά) και κάπως έτσι ήρθε το +7 (28-21 στο 11’ και 33-26 στο 12’). Ομως, ο Γουόκερ  ήταν εκεί και κατάφερε με δύο συνεχόμενα τρίποντα, μέσα σε ένα λεπτό να φέρει το ματς στον πόντο (33-32), δείχνοντας ότι η δουλειά της Εθνικής δεν θα είναι εύκολη.  Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο όμως είχαν βρει το τέμπο (8/18 τρίποντα είχε στο πρώτο μέρος) καταφέρνοντας να ανακάμψουν, αφού η είσοδος του Αντετοκούνμπο έφερε αυτό που χρειαζόταν εκείνη την ώρα η εθνική, δηλαδή να προηγηθεί για πρώτη φορά με οχτώ πόντους χάρης το τρίποντο του Καλάθη στο 18’ (48-40). Η άμυνα όμως δεν ήταν η ανάλογη και κάπως έτσι ο αντίπαλος είχε άμεση επιστροφή (48-46). Στα τελευταία 30’’ η εθνική ένα ωραίο πλέι και με τον Μήτογλου να σκοράρει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 50-46.

Δυνατά ήταν και τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου για την εθνική καθώς δύο καλές άμυνες έκαναν το 61-55 στο 24’. Δύο λάθη όμως στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στον Καναδά να πλησίασε με 61-60. Ο Σλούκας απάντησε (63-60 στο 26’), αλλά τα ριμπάουντ –έλεω έλλειψης ψηλού-  όπως και οι Γουόκερ και Γουίκινγκς «πλήγωσαν» την εθνική και κάπως έτσι ο Καναδάς προηγήθηκε με 67-65 στο 27’, ενώ το προβάδισμα έφτασε και στο +5 (74-69).

Αυτό διευρύνθηκε εξαιτίας ενός λάθους της εθνικής στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδο (79-71), οι Καναδοί είχαν βρει ρυθμό, ενώ αντίθετα η εθνική δεν μπορούσε να ευστοχήσει σε καλάθι (είχε μέχρι εκείνο το σημείο 1/9 τρίποντα), κάπως έτσι ήρθε το +12 (83-71) στο 13’. Μήτογλου και Λαρεντζάκης ήταν εκείνοι που απάντησαν για 76-83. Η Εθνική έδειξε να κουράζεται, και ο Μπάρετ δεν ήθελε και… πολύ. Ο Καναδάς κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (91-79 στο 36’). Το τάι μάουτ που πήρε ο Ρικ Πιτίνο αφύπνισε τους παίκτες, η καλή άμυνα αλλά και τα καλάθια των Καλάθη, Μήτογλου και Παπαγιάννη μείωσαν σε 85-91 (38’). Οι πέντε σερί πόντους Γουίκινγκς έκαναν το 86-95, για να έρθει λίγο αργότερα το μακρινό τρίποντο του Γιαννόπουλου στα 53’’ πριν από το τέλος να αναπτερώσουν τις ελπίδες της εθνικής (91-95). Ενα χαμένο ριμπάουντ έδωσε τη δεύτερη ευκαιρία στον Καναδά να ευστοχήσει και να κάνει το 91-97 αλλά και στην τελευταία επίθεση και πάλι ένα λάθος της εθνικής σφράγισε τη νίκη του Καναδά.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ 91-97
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  23-17, 50-46, 71-74, 91-97
ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 12 (1 τρ., 9 ασ. 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 6 (2), Γιαννόπουλος 6 (2), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (2 τρ., 10 ρ.), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (1 τρ., 8 ασ.)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξαντερ-Γουόκερ 18 (2), Μπάρετ 22 (1), Μπένετ, Ντορτ 3, Τζόζεφ 3, Λάιλς 8 (1), Μέλντερ 3 (1), Νίκολσον 5 (1), Πάουελ 12, Γουίγκινς 23 (3)