Πάλεψε μέχρι τέλους ο Αμύντας

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε… Ο λόγος για τον Αμύντα ο οποίος έχασες από τον Ικαρο Καλλιθέας με 74-73. Η ομάδα του Κώστα Σορώτου βρισκόταν μέχρι και 24” πριν από τη λήξη του αγώνα μπροστά στο σκορ (73-72), αλλά ο Καρόλ ήταν αυτός που 18” πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 74-73 και οδήγησε τον Ικαρο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι με τον Ρήγα Παπαργυρόπουλο κατάφεραν να πάρουν από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα (9-4 στο 3΄). Ο Αμύντας παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο και δείχνοντας σαφώς πιο έτοιμος  προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (62-51 στο 31′), δείχνοντας ότι το παιχνίδι το έχει στα χέρια του γαι 37 λεπτά.

Στο τέλος όμως ο Τόμπσον και ο Κάρολ έβαλαν καθοριστικά καλάθια έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τον Ικαρο με σερί 9-0 από το σημείο που βγήκε με πέντε φάουλ ο Παπαργυρόπουλος.

Ενα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Αρη ώστε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι 77-61. Πλέον περιμένει την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα στον Ερμή Λαγκαδά και τον Αρκαδικό για να μάθει τον αντίπαλο του.

Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν μία εξαιρετική τρίτη περίοδο και κάνοντας έναν σερί 14-0 κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, η οποία τελικά του έδωσε και τη νίκη. Το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η πιεστική άμυνα του Αρη δεν του επέτρεψε κάτι καλύτερο.

Το παιχνίδι όμως είχε και μία άσχημη κατάληξη  για τον Αρη αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε τον Δημήτρη Βεργίνη, ο οποίος υπέστη ρίξη χιαστού και θα μείνει εκτός για έξι με εφτά μήνες.

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Πανιώνιος πέρασε εύκολα το εμπόδιου του Περάματος του οποίου και επικράτησε με 81-63. Κορυφαίος παίκτης για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 24 πόντους .