Πήρε το ντέρμπι στην Πάτρα ο Χολαργός, παρά το τριπλ-νταμπλ του Άκερ!

Ο Χολαργός κέρδισε το παιχνίδι-θρίλερ με το οποίο άνοιξε η 18η αγωνιστική στην Α2, αφού νίκησε στη δεύτερη παράταση τον Απόλλωνα μέσα στο κλειστό της Περιβόλας με 103-97 και υποχρέωσε τους “αχαιούς” στη δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Ο Χολαργός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά γύρισε το παιχνίδι, στο 24′ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 44-43 και οι δύο ομάδες δεν σταμάτησαν να ανταλλάσσουν το προβάδισμα από εκεί και πέρα. Στο τέλος του 40λεπτου ο Κιτσούλης αστόχησε σε δίποντο, ενώ στην πρώτη παράταση ο Απόλλωνας ανέτρεψε διαφορά επτά πόντων στα τελευταία δύο λεπτά και με τρίποντο του Ακερ από τα 10 μέτρα στην εκπνοή, κι ενώ στα 4” είχε κάνει το σκορ 81-84 ο Τζακόπουλος με τρίποντο!

Ο Άκερ έσωσε τον Απόλλωνα, αλλά προσωρινά. Κι αυτό διότι στην δεύτερη παράταση ο Χολαργός έκανε ένα σερί 12-0 μετά το σημείο που ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 96-91, παίρνοντας τη νίκη με 103-97.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΧΟΛΑΡΓΟΣ 97-103 (2η παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 40-36, 56-55, 71-71 (κ.α.), 84-84 (1η παρ.), 97-103

Διαιτητές: Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ-Ζαχαρής
Απόλλωνας Πάτρας (Οικονόμου): Ερμείδης, Άκερ 30 (3τρ., 10ρ., 10ασ.), Μαστογιαννόπουλος 13 (2), Αποστολίδης 5 (1), Τσιάρας 15 (3), Κιτσούλης 12 (2τρ., 8ρ.), Γόντικας 16 (9ρ..), Χείλαρης 6 (2).

Χολαργός (Κουφός): Τζακόπουλος 14 (3), Λάππας, Τσιλούλης 2, Παπανικολάου 22 (2τρ., 11ρ.), Κόκκαλης 14 (2), Παπαντωνάκος, Μοτσενίγος 17 (1), Κουτρούλιας, Κομποδιέτας 7 (1), Τσάμης 16 (5ρ., 5ασ.), Σπυρόπουλος, Μπελ 9 (2τρ., 7ρ.).