ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (1ος όμιλος): Οσο ζει, ελπίζει το Ιράν (+vds)

bahramiΟι πιθανότητες πρόκρισης είναι πια ελάχιστες, ωστόσο το Ιράν παραμένει “ζωντανό” μετά την εύκολη νίκη επί της Αιγύπτου με 88-73. Αντιθέτως, η Αίγυπτος έγινε η δεύτερη ομάδα που έμεινε μαθηματικά εκτός συνέχειας, μετά τις Φιλιππίνες. Το Ιράν ήταν σαφώς ανώτερο και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το δίδυμο Χαντάντι (23π.) – Νίκα Μπαχράμι (24π.) “οδήγησε” για ένα ακόμα παιχνίδι τους Ιρανούς, οι οποίοι σούταραν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, έβαλαν 10 τρίποντα και προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ασταμάτητοι οι Ισπανοί

Ανίκητη μοιάζει η Ισπανία καθώς ούτε η Γαλλία κατάφερε να της σταθεί εμπόδιο.Οι “φούριας ρόχας” με επιθετικά όπλα τους ψηλούς, (Μαρκ και Πάου Γκασόλ και Ιμπάκα) επικράτησαν και της Γαλλίας με 88-64 δείχνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι πως είναι αποφασισμένοι για την κορυφή!  Οι Ισπανοί προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (28-19), η Γαλλία προσπαθούσε να αντισταθεί με τους Μπατούμ και Ντιότ (31-28), αλλά παρόλα αυτά οι διοργανωτές κατάφερναν να βρουν λύσεις και να πάνε στα αποδυτήρια με +10 (4-34).

Στην επανάληψη οι Ισπανοί παίζοντας μεθοδικά και ομαδικά ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (56-42), ενώ σταδιακά η ψαλίδα ανέβαινε για να φτάσει το +21 (80-59 στο 36′). Αυτό ηταν αρκετό για την Ισπανία για να πάρει τη νίκη και να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα.

barbosa-servia-braziliaΜπλόκαρε η Σερβία, νίκησε η Βραζιλία

Το Ιράν έκανε τη… μισή δουλειά για τη Βραζιλία και εκείνη μετά τη νίκη της επί της Σερβίας την ολοκλήρωσε, καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Η “σελεσάο” μπήκε δυναμικά παίρνοντας τα ηνία από νωρίς με το προβάδισμα να αγγίζει τους 17 πόντους (40-24 στο 17′), ενώ από την άλλη Τεόντοσιτς και Μπίρσεβιτς κυρίως με περιφερειακά σουτ προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ.

Στην πορεία, οι Σέρβοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-6 και σε συνδυασμό με καλή άμυνα κατάφεραν στο 32′  να περάσουν μπροστά με 67-60, αλλά από εκεί και μετά ο γενικός… κατέβηκε. Η Σερβία μπλόκαρε σημειώνοντας έξι πόντους σε οχτώ λεπτά. Η Βραζιλία όπως είναι φυσικό εκμεταλλεύτηκε το γεγονός, ανέκτησε το προβάδισμα με 68-67 στο 36′  με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη.