Πανελλήνιο Παίδων – 2η μέρα… Αήττητοι Ικαρος και ΠΑΟΚ

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Ικαρος Καλλιθέας επικρατώντας στην παράταση του Σπόρτιγκ Πατρας με 66-62 κατά τη δεύτερη ημέρα του Παννεληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στα Γρεβενά.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να συμβαζίζουν καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Νίκος Κιόνας ήταν αυτός που ισοφάρισε για τους πατρινούς και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Ικαρος στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην παράταση, όμως στο τέλος η ομάδα της Καλλιθέας εκμεταλλεύτηκε τα ομαδικά φάουλ, πετυχαίνοντας τις ελεύθερες βολές παίρνοντας έτσι στο τέλος τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ αντίθετα δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Δούκα νικώντας με 69-44 κάνοντας έτσι το δύο στα δύο. Οι Θεσσαλονικείς είχαν διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ο Δούκας δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του ματς τον αντίπαλο.