Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων: Νίκη για το… ονόρε οι Ίωνες!

samiotis_sportschiosΗ ήττα απ’ τον Πολυκράτη είχε στερήσει το όνειρο της συμμετοχής στην Β’ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος στους παίκτες των Ιώνων Χίου, που όμως φρόντισαν στο τελευταίο παιχνίδι των μπαράζ Β. Αιγαίου κόντρα στον πρωταθλητή Λέσβου Αρίωνα να παίξουν για την… τιμή των όπλων! Νίκησαν στο κλειστό της Χίου τον Αρίωνα με 54-47 κι έτσι κατέκτησαν την 2η θέση στα μπαράζ, πίσω απ’ τον Πολυκράτη που ετοιμάζει ήδη τις βαλίτσες του για τη συμμετοχή του στη Β’ φάση του πρωταθλήματος.
Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος οι έφηβοι του Μπουμπούλη πήραν από νωρίς ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +2 (23-25). Στην 3η περίοδο και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Ίωνες όμως να ελέγχουν το ματς στο τέλος και να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη.
ΑΡΙΩΝ-ΙΩΝΕΣ 47-54
Διαιτητές: Κοντίλης-Λουκαράκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 11-09, 11-10, 13-19
ΑΡΙΩΝ (Οικονόμου): Καμινέλλης 12(1), Βασίλαρος 3(1), Νιανιος 3(1), Παπαδόπουλος 6, Ανδρέου 6(2), Παπαπαναγιώτου, Μαυραχείλης, Αναγνώστου, Αιβαλιωτέλλης, Χατζηαργυρίου, Μπουρούς 17
ΙΩΝΕΣ (Μπουμπούλης): Σταμούλης, Τουρλιώτης, Περπυράκης 2, Γιαννιώδης, Σαμιώτης 34(2), Δανιήλ 2, Αντωνίου, Ξύδας 6(2), Σταυρινούδης, Πατούνας 7, Αγγέλης, Δούκας 3