Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων (1η αγωνιστική)

Ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις και έδωσε στον Παναθηναϊκό την ώθηση, ώστε να φτάσει στη νίκη στην πρεμιέρα των αγώνων της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων. Οι “πράσινοι” νίκησαν με 68-56 τον Αρίωνα Ξάνθης, που πάλεψε, προσπάθησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο ΔΑΚ Αγρινίου να βγάλει στο παρκέ το ταλέντο του, όμως στα… σημεία έχασε τις μονομαχίες. Οι Γιώτης και Καλιανιώτης ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (48-35) και παρουσιάστηκε λίγο πιο εύστοχος τόσο από μέση απόσταση, όσο και από τα 6.75.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45, 28′). Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +11 (58-47) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Πολίτη

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου του πρώτου αγώνα μεταξύ Παναθηναϊκού και του Αρίωνα Ξάνθης για την τελική φάση του 45ου Πανελληνίου Παίδων στο Αγρίνιο και ενώ το ρολόι έδειχνε ακριβώς 17:00 κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Πολίτη, καθώς εκείνη την ώρα άρχιζε η κηδεία του στο κοιμητήριο της Καισαριανής.

Η ΔΕΚΑ “σκόρπισε” στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο πλαίσιο της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων το Ηράκλειο, με το επιβλητικό 79-56. Παρότι στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν κοντά, η ΔΕΚΑ ανέβασε στροφές και έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +24 στο τέλος του 20λεπτου, δείχνοντας έτσι τις προθέσεις της.

Με ένα συναρπαστικό παιχνίδι έπεσε η αυλαία της πρώτης ημέρας στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη με 74-72 επί του Προμηθέα Πάτρας!

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-8 στο πέμπτο λεπτό με αποτέλεσμα ο προπονητής του Προμηθέα να πάρει τάιμ-άουτ. Η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση καθώς με σερί 1-9 προηγήθηκαν 14-17. Ο Πανιώνιος ξαναπήρε προβάδισμα με 29-24 στο 16ο λεπτό, όμως οι Αχαιοί ισοφάρισαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου σε 36-36. Λίγο πριν το τέλος της, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (52-46) και στο 33ο λεπτό με εννέα (59-50). Ο Προμηθέας μείωσε σε 59-57 και σε 67-65 δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Μπαμπάτσικο ξανάδωσε διαφορά πέντε πόντων στους «Πάνθηρες», ενώ ο Αλαφοδήμος με βολές έκανε το 70-67. Ο Νάνος με μία βολή έγραψε το 71-67 και ο Καφεζάς με άλλες δύο μείωσε στο καλάθι, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος. Η βολή του Νουρτσελλάρι έγραψε το 72-69 και ο Μαντζούκας με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Κουμάνταρος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές καθώς ο Μαράτος αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.