Πλάκα η Οκλαχόμα, διπλό οι 76ερς (+vd)

Οι Λέικερς πήγαν στην Οκλαχόμα με… ανορθωμένη ψυχολογία και προσγειώθηκαν απότομα και με θόρυβο! Η Θάντερ έκανε μόνο 4 λάθη (είχε 16,4 μ.ό. στην κανονική περίοδο, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα) και διέλυσε τους «λιμνάνθρωπους» στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς με 119-90, έχοντας από τις αρχές του τρίτου δωδεκαλέπτου μέχρι τέλους σταθερά μια διαφορά που κυμαινόταν από τους 27 μέχρι τους 34 πόντους. Αυτή ήταν η 4η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Οκλαχόμα στα πλέι οφ, συμπεριλαμβάνοντας τα χρόνια που ήταν στο Σιάτλ. Στην αντίπερα όχθη, ήταν η 12η χειρότερη ήττα των Λέικερς στην ποστ σίζον.

Στη Βοστώνη, οι 76ερς έσπασαν την έδρα των Σέλτικς σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες κόντεψαν να… σπάσουν τα καλάθια επί τρία δωδεκάλεπτα. Οι 76ερς επικράτησαν με 82-81, αν και για δεύτερο συνεχόμενο ματς έχασαν τη διαφορά (8 πόντων) που είχαν δημιουργήσει στην τελευταία περίοδο. Στο τέλος πάντως βρήκαν τον τρόπο να σημειώσουν την πρώτη νίκη στη Βοστώνη σε αγώνα πλέι οφ από τους τελικούς του 1982.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Βοστώνη-Φιλαντέλφια 81-82 (Γκαρνέτ 15π., 12ρ. – Χόλιντεϊ 18, Ιγκουοντάλα 13π., 6ρ., 7ασ.)… 1-1 νίκες
Οκλαχόμα-Λέικερς 119-90 (Γουέστμπρουκ 27π., 9ασ., Ντουράντ 25 – Μπάινουμ 20π., 14ρ.)… 1-0 νίκες