Το’ παν και το έκαναν οι Σαμιώτες. Ο Πολυκράτης ήθελε να πάρει το… αίμα του πίσω από το αρνητικό αποτέλεσμα του πρώτου γύρου στο Λίντο (81-72) και συνέβη με τον καλύτερο τρόπο γι’ αυτούς  στο ματς εξ αναβολής της 14ης  αγωνιστικήςμιας και επικράτησαν με 22 πόντους διαφορά επί των κρητικών. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς, με σωστές επιλογές και τη βοήθεια του κόσμου πήραν τα ηνία του σκορ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 4 πόντους, όμως τα «φαρμακερά» τρίποντα των παικτών του Κώστα Ρουμελιώτη έδωσαν γρήγορα τη χαριστική βολή στα όνειρα τους. Ετσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πια διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν εν τέλει μια ακόμα σπουδαία νίκη στο κλειστό του Πυθαγορείου.

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ –ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 88-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 41-32, 61-45, 88-66
Διαιτητές: Σιώκας – Πλιάκας.
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ρουμελιώτης): Αλεξίου 29 (4), Πρόκος 14 (1), Καραβασίλης 7 (1), Μυτιληνού 21 (1), Σίμος, Καποτάς 3 (1), Αντωνούσος 2, Πυργιώτης, Τσουρής 10 (2), Κρασσόπουλος 2, Ντακλής.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης, Βαρνάβας 9, Χαλκιαδάκης 5 (1), Γρύλλος 5 (1), Σκάνδαλος 8, Γρύλλης Σπ. 5 (1), Φλιάτης 4, Πάντζιος 9 (1), Γεωργοπαπαδάκος 15 (3), Τσαμπάς 6.