Προκριματικά EURO 2013 – 3η αγωνιστική

Η Ιταλία επικράτησε της Τουρκίας με 78-69 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών για το Ευρωμπάσκετ του 2013. Οι “ατζούρι” έκαναν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσαν με επιμέρους 25-6 στα τελευταία 7 λεπτά, κι ενώ βρίσκονταν επί 34 λεπτά πίσω στο σκορ.

Το τρίποντο του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 6” πριν από τη λήξη του αγώνα δεν χάρισε απλά στην Κροατία την εκτός έδρας νίκη επί της Ουκρανίας με 80-79. Ταυτόχρονα… λύτρωσε τον Ρόκο Λένι Ούκιτς, αφού ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έχασε δύο βολές 2” πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στέλνοντάς τον στην παράταση!

Στον 1ο όμιλο το Μαυροβούνιο παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα μετά την εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Εσθονίας, ενώ στον 2ο όμιλο η Γερμανία διπλασίασε τις νίκες της και η Σουηδία υποχρέωσε το Αζερμπαϊτζάν στην πρώτη του ήττα. Στον 4ο όμιλο, η Γεωργία απέδρασε με το διπλό από τη Βοσνία (95-96), όπου προηγήθηκε 30-9 στο 11′ αλλά χρειάστηκε να αστοχήσει ο Τζέντοβιτς στην τελευταία επίθεση για να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Τη νίκη του 5ου ομίλου σημείωσε η Φινλανδία, η οποία έκανε το διπλό μέσα στην Πολωνία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Σλοβακία-Σερβία 71-93 (Γκαβέλ 26π., 7ασ. – Τεόντοσιτς 15π., 7ασ.)
Ισλανδία-Ισραήλ 83-110 (Πάλσον 19 – Λίμοναντ 17, Κάσπι 17, Τάιους 16π., 9ρ.)
Εσθονία-Μαυροβούνιο 64-77 (Ντόρμπεκ 16 – Σέχοβιτς 22)

Η βαθμολογία: Μαυροβούνιο 3-0, Εσθονία 2-1, Σερβία 2-1, Ισραήλ 1-2, Ισλανδία 1-2, Σλοβακία 0-3.

2ος όμιλος

Βουλγαρία-Γερμανία 70-82 (Σίμονς 21π., 9ρ. – Γιάγκλα 19π., 10ρ., Σάφαρτσικ 12π., 10ασ.)
Σουηδία-Αζερμπαϊτζάν 96-79 (Γερέμπκο 18π., 6ρ., 7ασ., 5κλ. – Κάρολ 27, Μπασάκ 24)
Ρεπό το Λουξεμβούργο

Η βαθμολογία: Γερμανία 2-0, Αζερμπαϊτζάν 2-1, Σουηδία 1-1, Βουλγαρία 1-2, Λουξεμβούργο 0-2.

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Αυστρία 81-75 (Λοράντ 19π., 10ρ. – Μαχάλμπασιτς 17)
Ουκρανία-Κροατία 79-80 (Καβτσόβ 14 – Μπογκντάνοβιτς 20)
Ρεπό η Κύπρος

Η βαθμολογία: Κροατία 2-0, Ουκρανία 2-1, Ουγγαρία 1-1, Αυστρία 1-2, Κύπρος 0-2.

4ος όμιλος

Λετονία-Ολλανδία 85-70 (Κούκσικς 28π., 6/10τρ. – Νόρελ 16)
Βοσνία-Γεωργία 95-96 (Τελέτοβιτς 27, Τζέντοβιτς 20 – Πούλεν 20, Σανικίτζε 19π., 11ρ., Μαρκοϊσβίλι 17π., 5κλ.)
Ρεπό η Ρουμανία

Η βαθμολογία: Γεωργία 2-0, Βοσνία 2-1, Ρουμανία 1-1, Λετονία 1-1, Ολλανδία 0-3.

5ος όμιλος

Πολωνία-Φινλανδία 79-81 (Ιγκνέρσκι 22 – Κόπονεν 26)
Βέλγιο-Ελβετία 98-49 (Ταμπού-Εμπομά 18 – Ραμσάιερ 13)
Ρεπό η Αλβανία

Η βαθμολογία: Φινλανδία 2-0, Βέλγιο 2-0, Ελβετία 1-2, Πολωνία 1-2, Αλβανία 0-2.

6ος όμιλος

Ιταλία-Τουρκία 78-69 (Ντατόμε 23, Γκαλινάρι 16π., 11ρ. – Κάραμαν 14π., 8ρ.)
Πορτογαλία-Τσεχία 67-74 (Σίλβα 20 – Μπέντα 18, Σατοράνκι 6π., 10ρ., 9ασ.)
Ρεπό η Λευκορωσία

Η βαθμολογία: Ιταλία 3-0, Τσεχία 2-1, Τουρκία 1-1, Πορτογαλία 0-2, Λευκορωσία 0-2.