Η Εθνική δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΠΓΔΜ γνωρίζοντας την ήττα με 77-75  κατά την πρώτη ημέρα του Super cup που διεξάγεται στο Ουλμ. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της, έπειτα από πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι άρχισε στο παιχνίδι με τους Κατσίβελη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση, ενώ εκτός αγώνα έμειναν οι  Βασιλειάδης και Βουγιούκας. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ επί 40 λεπτά, με την Εθνική να παίζει οργανωμένα απέναντι στην άμυνα ζώνης που σταθερά εφάρμοζαν οι αντίπαλοι.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 40-34 στο ημίχρονο και στο 21′ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (46-36) χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράμου. Η ΠΓΔΜ μείωσε όμως σχετικά γρήγορα και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 58-54. Μία Ελλάδα που έδειχνε να ελέγχει το ματς, όχι όμως για πολύ.

Η ΠΓΔΜ βρήκε λύσεις στην επίθεση απέναντι στην άμυνα ζώνης που δοκίμαζε επί ώρα η Εθνική, ο ΜακΚάλεμπ έβαλε ορισμένους προσωπικούς πόντους και στα τελευταία δευτερόλεπτα όλα κρέμονταν σε τεντωμένο σχοινί. Τελικά ο παίκτης που έκρινε την εξέλιξη του ματς ήταν ο Πέρο Αντιτς. Μετά το καλάθι του ΜακΚάλεμπ που έκανε το σκορ 74-73 στα 37” και την “απάντηση” του Καϊμακόγλου στα 23”  (74-75), ο Αντιτς έβαλε το νικητήριο καλάθι 10” πριν από τη λήξη. Εν συνεχεία ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Αντιτς κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-75 για την ΠΓΔΜ.

ΠΓΔΜ – ΕΛΛΑΔΑ 77-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 34-40, 54-58, 77-75
ΠΓΔΜ: Κοστόσκι, Ιλιέφσκι 10, Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 25, Στογιανόφσκι Β. 11, Στογιανόφσκι, Μπρτσκοφ, Γκετσέφσκι 3, Άντιτς 16 (10ρ), Γκιουρόσκι, Τσεκόφσκι 9, Σαμαρντζίσκι 3
ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9 (6ρ.), Ζήσης 6 (5ρ.), Σπανούλης 11 (4ρ., 8 ασ.), Περπέρογλου 12 (4ρ.), Φώτσης 5 (4ρ.), Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδης 4, Καϊμακόγλου 10 (4ρ.), Μπράμος 6, Πρίντεζης 4, Σλούκας 5 (4 ασ.), Κατσίβελης 3