Πόλις Καλλιθέας – Εργοτέλης 78-58

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναγιώτης Ζωντός στον πάγκο του Πόλις καθώς επικράτησε του Εργοτέλη με 78-58 κατακτώντας έτσι τη δεύτερη νίκη του συλλόγου στο πρωτάθλημα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής.
Η ομάδα της Καλλιθέας μπήκε με φορά στο παρκέ και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία επικράτησε κατά κράτος στο πρώτο δεκάλεπτο(20-11). Η συνέχεια βρήκε τους «πράσινους»… φουριόζους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +19 ανά χείρας.
Στην επανάληψη όμως οι κρητικοί επέστρεψαν αποφασισμένοι να παλέψουν το παιχνίδι. Με σωστή άμυνα, ζον πρες ψηλά, αλλά και αρκετές παγίδες μείωσαν στους 15. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, κλείνοντας την 3η περίοδο με (55-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες, δεν άφησαν επίθεση να πάει χαμένη. Με σωστές κινήσεις έφταναν στο καλάθι, ενώ στην άμυνα εκατέρωθεν έδειχναν μαχητικότητα με πολλά κοψίματα. Αυτό όμως δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να καλύψουν τη διαφορά που είχε ήδη διαμορφωθεί, κλείνοντας την παραμονή τους στην πρωτεύουσα με δύσκολες αλλά αρκετά διδακτικές για τη συνέχεια αναμνήσεις.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο οργανωτής τους Σπυρίδων Παντελιάδης, ο οποίος δώρισε 23 πόντους στο αντίπαλο καλάθι, ενώ στην αντίπερα όχθη οι συνήθης ύποπτοι Απόστολος Πάντσιος και Νίκος Γεωργοπαπαδάκος προσπάθησαν να σηκώσουν το βάρος στους ώμους τους χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 78-58
Διαιτητές: Καραλής-Κυριακόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-11, 40-21, 55-35, 78-58
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζωντός): Μπογδανίδης, Συγλέτος 4, Παντελιάδης 23 (4), Παπαϊωσήφ 11, Σολωμός 8, Ψάλτου 2, Κασπαριάν 10, Λαζαρακόπουλος, Οικονόμου, Σαρίκας 13 (1), Κανέλλης 3 (1), Παρίσος 4 (1).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 6, Βαρνάβας 7, Χαλκιαδάκης, Γρύλλης A. 6, Γρύλλης Σ. 4, Χαριτάκης, Φλιάτης 1, Πάντσιος 13 (2), Γεωργοπαπαδάκος 11 (1), Κομψέλης, Τσαμπάς 10.