Ρίο 2016: Νέο “χτύπημα” από τους Αυστραλούς!

australiaΗ νίκη επί της Γαλλίας ήταν προφανώς απλά η προειδοποητική βολή από τους Αυστραλούς! Δύο ημέρες μετά οι “μπούμερς” νίκησαν και τη Σερβία 95-80 και διπλασίασαν τις νίκες τους στο ολυμπιακό τουρνουά του Ρίο ντε Τζανέιρο, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους “8”. Η Αυστραλία είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι αλλά χρειάστηκε ένα σερί 11-0 στα τελευταία δύο λεπτά για να το “καθαρίσει”.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάθιου Ντελαβεντόβα (23π., 7/8σ., 13ασ.), ενώ ο Πατ Μιλς έβαλε 26 πόντους και ο Αντριου Μπόγκουτ έκανε τα πάντα (9π., 12ρ., 6ασ., 3κ.). Αυτοί οι τρεις ήταν οι κορυφαίοι των Αυστραλών, την ώρα που οι Σέρβοι τα περίμεναν όλα από τους Ραντούλιτσα (25π.), Τεόντοσιτς (17π.) και Μπογκντάνοβιτς (12π., 8ρ.).

Περίπατοι για ΗΠΑ, Γαλλία

Τον αναμενόμενο περίπατο κόντρα στη Βενεζουέλα έκαναν οι ΗΠΑ, οι οποίοι έφτασαν πολύ άνετα στη νίκη με 113-69, παρότι μέχρι το 13′ ήταν ισόπαλοι στο σκορ με τους αντιπάλους τους (20-20). Ο Πολ Τζορτζ έβαλε τους 19 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και οι Μπάτλερ, Ντουράντ, Τζόρνταν οδήγησαν τους Αμερικανούς στο υπόλοιπο διάστημα, αλλά το πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Καρμέλο Αντονι, που ξεπέρασε σε πόντους στους Ολυμπιακούς Αγώνες τον meloΜάικλ Τζόρνταν, σε εύστοχα σουτ τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και σε συμμετοχές (25) όλους τους Αμερικανούς παίκτες!

Η απρόσμενα βαριά ήττα από την Αυστραλία μάλλον ξύπνησε τη Γαλλία. Οι “τρικολόρ” διέλυσαν την Κίνα 88-60 στο δεύτερο παιχνίδι τους, κυρίως χάρις στο επιμέρους 14-2 που έκαναν στα τελευταία τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μετατρέποντας το 28-21 σε 42-23. Οι Πάρκερ (14π., 8ασ.), Γκομπέρ (10π., 8ρ., 5κ.), Ντε Κολό (19π.) ήταν οι κορυφαίοι των Γάλλων, ενώ από τους Κινέζους ξεχώρισε πάλι ο Γιανλιάν Γι (19π., 6ρ., 4κλ.).