Ρίο 2016: Στο καναβάτσο οι Ισπανοί

bra-espΈνα από τα μεγάλα φαβορί για μετάλλιο βρίσκεται στο καναβάτσο έπειτα από μόλις δύο αγώνες. Η Βραζιλία νίκησε την Ισπανία 66-65 χάρις στο φόλοου του Μάρκους Βινίσιους Μαρίνιος 5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και υποχρέωσε την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο στη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, αναπτερώνοντας παράλληλα τις δικές της ελπίδες για πρόκριση.

Οι οικοδεσπότες είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ξέφυγαν με 56-45 στο 31′, ωστόσο οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με 65-63 στο 39′ και άναψαν φωτιές στο κοινό της Καριόκα Αρένα Ι. Ο Χουέρτας έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο στα τελευταία δύο λεπτά (συμπεριλαμβανομένου και αυτού που έκανε στα 6΄΄), ωστόσο κάπου εκεί ο Μαρκίνιος έσωσε τους Βραζιλιάνους. Ο Γιουλ ήταν απελπιστικά άστοχος στην τελευταία προσπάθεια (ούτε ο ίδιος κατάλαβε τι έκανε), ωστόσο οι Ισπανοί θα πρέπει να χτυπούν το κεφάλι τους στον τοίχο για τις 0/2 βολές που είχε ο Γκασόλ 23 δευτερόλεπτα.

Διπλασίασαν τις νίκες τους Αργεντινή και Λιθουανία

Στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της 4ης ημέρας η Αργεντινή έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-6 από το 19′ έως το 27′ και νίκησε με 90-82 την Κροατία, η οποία κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι και τους τέσσερις πόντους στο 39′. Ο Λούις Σκόλα (23π., 9ρ.) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια αλλά πολύ σημαντικό ρόλο είχαν ακόμα οι Τζινόμπιλι (13π.), Καμπάσο (10π., 8ασ.), ενώ από την πλευρά της Κροατίας ξεχώρισαν οι NBAers Σάριτς (19π., 10ρ., 7ασ.), Μπογκντάνοβιτς (18π., 7ρ.), Χεζόνια (16π.).

Τέλος, ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα η Λιθουανία στον δεύτερο αγώνα της ημέρας, στην πορεία όμως βρήκε τον τρόπο να καταβάλει τη μαχητική Νιγηρία με 89-80. Ηγέτης της “Λιέτουβα” ήταν ο Μάντας Καλνιέτις (21π., 12ασ.), ο οποίος μαζί με τον Γιόνας Ματσιούλις (21π.) οδήγησαν την ομάδα τους στο ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, την οποία ολοκλήρωσε με ένα επιμέρους 18-5 και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση.