Μπορεί να αντιμετωπίζει δεκάδες προβλήματα, αλλά όπως φαίνεται δεν την… αγγίζουν. Η ΑΕΛ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση διέλυσε τον Απόλλωνα με 78-53 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για πέντε μόνο λεπτά. Σε εκείνο το χρονικό σημείο πέρασε στο παιχνίδι ο Μιχάλης Κουνούνης, ο οποίος επέβαλε το δικό του… νόμο. Ο Απόλλωνας  προσπάθησε με άμυνα ζώνης να μαζέψει τα πράγματα, αλλά ο Κουνούνης μοίραζε πολύ καλά το παιχνίδι, δίνοντας εύκολα καλάθια στους συμπαίκτες του.

Η ΑΕΛ πήρε γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Παλάλα να κάνει εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε την περίοδο με 20 πόντους διαφορά, 63-43.
Η τέταρτη περίοδος κυριολεκτικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και με ηγέτες τους Μπάμπιτς, Κουνούνης, Παλάλας, ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ 78-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15,52-32, 63-43,78-53
ΑΕΛ ( Γαβριήλ): Λιάτσος 2, Μπάμπιτς 20 (4), Μπιούφορντ 4, Κουνούνης 6, Παλάλας 10 (1), Ντέλιτς 8, Γιούιν 19 (2), Ουάιτ 4, Χόκερ 5.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Φραγκιάς): Σιμς 9, Στάλινγκς, Ζούγιοβιτς, Ουίλιαμς 8 (1), Ενγκλίσκι, Στίγκερς 8 (1), Καρ 7 (1), Τζόουνς 4, Πιττάκας, Ντάιαλς 15, Πλατ 2.

Πηγή: sentragoal.com.cy