Στο ρελαντί η Εθνική την Ουγγαρία και με τον Γιάννη να κερδίζει τους πάντες!

Μπορεί το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Εθνικής ομάδας απέναντι στην Ουγγαρία, στο πλαίσιο του τουρνουά Aegean που διεξάγεται στην Κρήτη, να μην είναι και το πλέον κατάλληλο για να βγουν ασφαλές συμπεράσματα, όμως σίγουρα κάποια πράγματα ήταν άκρως ενθαρρυντικά!

Μία γεμάτη ομάδα, με συνεργασίες, δυνατή κοντά στο καλάθι αλλά με αδυναμία το τρίποντο (5/23 έκλεισε το ματς η Ελλάδα). Κατά τα άλλα,  η παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο ενθουσίασε το κρητικό κοινό και κείνος δεν τους απογοήτευσε όντας ο πρώτος σκόρερ της εθνικής, ενώ αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο μικρός αδελφός του Κώστας. Εκτός αγώνα έμειναν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό στη μέση, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο Γιάννης Αθηναίου, ο Αντώνης Κόνιαρης κι ο Ντίνος Μήτογλου.

Η Εθνική δεν δυσκολεύτηκε να προηγηθεί, καθώς η προσπάθεια των Ούγγρων να κλείσουν τον Greek Freak ήταν μάταιη, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά φάουλ και να έρθει το 14-4 στο 6′ , η ευστοχία κοντά στο καλάθι ήταν μεγάλη (6/9διπ) και κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-6.  Η εθνική συνέχισε με ενέργεια και στη δεύτερη περίοδο (32-15) στο 15′ aγια να φτάσει λίγο αργότερα και το +20 (34-22, 17’) όμως στην πορεία,  ο αντίπαλος ροκάνισε τη διαφορά.

Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα επέστρεψε με την αρχική πεντάδα, ο Αντετοκούνμπο πιέζει με αποτέλεσμα οι Ούγγροι να προσπαθούν μέσω του τρίποντου να πλησιάσουν. Η τέταρτη περίοδος είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Εθνική να φτάνει σε μία άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59
ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 6 (5 ασ.), Μπουρούσης 10 (5 ρ.), Σλούκας 5 (1 τρ., 3 ρ., 4 ασ.), Παπαγιάννης 6 (4 μπλ.), Πρίντεζης 8 (3/9 σουτ, 8 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Παπαπέτρου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 19 (9/10 β., 5/7 δ., 8 ρι.), Σαλούστρος 5 (1), Αντετοκούνμπο Κ. 2.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ίβκοβιτς): Πόνγκο 6 (2), Κέλερ, Γιούχος 2, Μπένκε 5 (1), Γκολομάν 10 (1), Φέρεντζ, Χόρτι, Περλ 12, Φιλιποβίτι 7 (1), Έιλινγκσφγελντ 9 (1), Βάραντι 6, Γκόβενς 2.