Διατήρησε την απόσταση ασφαλείας ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Δόξας στην περιφέρεια παίρνοντας τη νίκη με 77-66 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής.  Ετσι, οι πατρινοί κατάφεραν να παραμείνουν σε τροχιά ανόδου διατηρώντας απόσταση ασφαλείας από τους τρίτους στη βαθμολογία Ικαρους.

Οι «μελανόλευκοι» παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι, ελέγχοντας καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα το ματς, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία στα σουτ τριών πόντων (2/26) της Δόξας παίρνοντας διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τα σουτ που επιχειρούν να μην βρίσκουν στόχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα 2.30′ πρώτα λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 4-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η Δόξα προηγούταν του σκορ.
Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λυμπέρη και Λιανό έγραψε το 10-4 (6′). Η Δόξα έπαιζε κυρίως με τον Τσότσο κοντά στον καλάθι , αφού αδυνατούσε να βρει στόχο από τη γραμμή των 6.75 (0/12 το πρώτο ημίχρονο!). Οι «μελανόλευκοι» το εκμεταλλεύτηκαν με τον κατάλληλο τρόπο (7/15 τρ.) με αποτέλεσμα να η διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά (27-18 στο 15’) φτάνοντας στο τέλος του ημιχρόνου στο +11 (37-26).

Η συνέχεια παρέμεινε ίδια καθώς η διαφορά στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε το +13 (39-26). Οι Λευκαδίτες συνέχισαν να βλέπουν το τρίποντο από… μακριά και ο Απόλλωνα κρατούσε τη διψήφια διαφορά για να φτάσει και στο +15 (51-36). Όμως στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου, οι πατρινοί έκαναν κοιλιά, η Δόξα έκανε  επιμέρους σκορ 10-2 (ενώ πέτυχε το πρώτο της τρίποντο 40” πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου) μειώνοντας σε 46-53.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο και με σερί 9-0 με τη διαφορά να φτάνει στο μέγιστο +16 (62-46). Ο Τσότσος συνέχισε να παλεύει μόνος του, καταφέρνοντας και πάλι να φέρει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (62-53), αλλά και πάλι ο Απόλλων απάντησε (67-53 στο 33’).  Η Δόξα έτρεξε κυρίως με τον Πέττα μειώνοντας ξανά (68-60 στο 38′), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν σοβαροί και έτσι, χωρίς να δυσκολευτούν κατάφεραν  να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ  77-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 37-26, 53-46, 77-66
Διαιτητές: Μπίκας- Θεονάς -Μπούκας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 23 (11/12 β.) , Π. Καπερώνης, Πέτροβιτς 7 (2), Πετρόπουλος ( 3), Θανόπουλος, Ζαφείρης , Λιανός 16 (2), Βιρίγεβιτς, Δανιήλ, Σταμόπουλος, Λυμπέρης 9 (3), Κρόλο 13.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης, Βουρνάς 3,  Μάρουσιτς, Σκούφης 3 (1/5), Βαγενάς 5, Πέττας 16 (0/5 τρ., 10 ρ., 3 ας.), Πέκοβιτς 6 (0/4), Τσότσος 22, Εκινέ, Λυμπάρης 4, Ράλλης 7 (1/4).