Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Καλές εμφανίσεις έκαναν οι Ελληνες στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ αυτό το Σαββατοκύριακο. Αυτοί που ξεχώρισαν πάντως ήταν ο Μάικλ Μπιζούκας και ο Κόρι Πέτρος, οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στις νίκες των ομάδων τους. Ο πρώτος ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ πόντων και ο δεύτερος έκανε τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοσή του.

Μάικλ Μπιζούκας

Όλα… τέλεια τα έκανε ο ομογενής πόιντ γκαρντ στη χθεσινοβραδινή νίκη του Μισούρι Στέιτ επί του Ιντιάνα Στέιτ με 69-63. Ο Μπιζούκας είχε 12 πόντους, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα,1 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 38 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Καιρό είχε να παίξει τόσο καλά ο ομογενής σέντερ. Ο πρωτοετής του Οκλαντ πέτυχε 20 πόντους (η δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοσή του) με 2/4 βολές και 9/14 δίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε μία τάπα σε 32 λεπτά. Το Οκλαντ νίκησε το Ιντιάνα/Περντιού (IUPUI) με 93-81 και έσπασε ένα σερί 6 ηττών.

Τζέιμς Λούπος

Επαιξε περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος (26 λεπτά) αλλά έμεινε στους 4 πόντους με 2/2 βολές και 1/4 δίποντα. Ο δευτεροετής φόργουορντ μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο στην ήττα του Νέιβι από το Λαφαγιέτ με 65-63.

Τράιαν Ηλιάδης

Το Ολντ Ντομίνιον συνέτριψε το Τάουσον με 75-38 και ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ δεν χρειάστηκε να σκοράρει πολύ. Επαιξε 20 λεπτά και έβαλε 2 πόντους με 1/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα.

Γιάννης Σίνης

Πάτησε το παρκέ μόνο 6 λεπτά στην ήττα του Σαν Ντιέγκο από το Λογιόλα Μέριμαουντ με 79-68, ωστόσο πρόλαβε να κάνει 2 τάπες, να βάλει 2 πόντους με 2/2 βολές και να μαζέψει και ένα ριμπάουντ.

Αλεξ Βουγιούκας

Ο τεταρτοετής σέντερ ήταν πάλι πενταδάτος στη νίκη του Τέξας/Σαν Αντόνιο επί του Σαμ Χιούστον Στέιτ με 62-60 αλλά δεν έπαιξε πολύ (17 λεπτά) και έβαλε 2 πόντους με 1/1 δίποντο. Είχε επίσης 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα και 3 λάθη.