Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Μόνο ο Νικ Παύλος διασώθηκε από τις κακές εμφανίσεις που έκαναν το περασμένο τριήμερο οι ομογενείς στο κολεγιακό πρωτάθλημα. Πάντως, ο ομογενής γκαρντ-φόργουορντ του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο έκανε νέα καλή εμφάνιση χθες και μοιάζει να έχει πάρει τα πάνω του από την ημέρα που ανέλαβε τους Σπάρτανς ο Γουές Μίλερ.

Νικ Παύλος

Είχε 11 πόντους, 2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 16 λεπτά, βοηθώντας μάλιστα τους “σπαρτιάτες” να σπάσουν ένα σερί 11 ηττών με το 73-66 επί του Τσάρλστον.

Αλεξ Βουγιούκας

Παραμένει σταθερά βασικός αλλά τα λεπτά συμμετοχής έπεσαν για τέταρτο συνεχόμενο ματς, με αποτέλεσμα και φτωχή συγκομιδή στην ήττα του UTSA από το Τέξας Α&Μ Κόρπους-Κράιστι.με 50-49. Ο Ελληνας σέντερ είχε 2 πόντους, 1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 10 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Η νίκη του Σαν Ντιέγκο επί του Σάντα Κλάρα με 75-62 δεν συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση του Γιάννη Σίνη. Ο Πατρινός φόργουορντ είχε απολογισμό 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 2 λάθη στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μάικλ Μπιζούκας

Ο ομογενής πόιντ γκαρντ έκανε τη χειρότερη φετινή εμφάνισή του αλλά το Μισούρι Στέιτ δεν είχε πρόβλημα να νικήσει το Σάουθερν Ιλινόις με 77-65. Ο Μπιζούκας έπαιξε 36 λεπτά και δεν σημείωσε πόντο (για δεύτερη φορά φέτος), έκανε μόνο ένα σουτ και είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Τράιαν Ηλιάδης

Ηταν πολύ άστοχος στην εκτός έδρας νίκη του Ολντ Ντομίνιον επί του Ντέλαγουερ με 68-66 στην παράταση. Στα 29 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 2 πόντους με 1/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Τζέιμς Λούπος

Επαιξε μόνο 5 λεπτά στην 9η σερί ήττα του Νέιβι από το Χόλι Κρος με 73-69. Είχε μόνο 1 ασίστ όσο πάτησε το παρκέ.