Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Το αποψινό Super Bowl έχει… συρρικνώσει την αγωνιστική κίνηση του σαββατοκύριακου σε όλα τα σπορ στην Αμερική, ωστόσο το Σάββατο οι επτά από τους εννέα “εκπρόσωπους” μας στο κολεγιακό πρωτάθλημα… είχαν αγώνα. Αναλυτικά τα στατιστικά τους στους χθεσινούς αγώνες…

Τζέιμς Λούπος

Επέστρεψε στη βασική πεντάδα του Νέιβι αλλά δεν απέτρεψε τη 15η συνεχόμενη ήττα από το Λαφαγιέτ με 62-41. Στα 21 λεπτά που έπαιξε είχε 4 πόντους, 2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Αλεξ Βουγιούκας

Το Τέξας Σαν Αντόνιο δεν κατόρθωσε να επιστρέψει στις νίκες με αντίπαλο το Λαμάρ, από το οποίο ηττήθηκε με 80-66. Ο Βουγιούκας έπαιξε 21 λεπτά και είχε 4 πόντους, 2/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

Νικ Παύλος

Ο ομογενής σμολ φόργουορντ σημείωσε 3 πόντους με 0/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Φέρμαν με 93-85.

Τράιαν Ηλιάδης

Ο Ελληνοαυστραλός ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μόναρκς με 13 πόντους, αλλά το Ολντ Ντομίνιον ηττήθηκε από το Τζορτζ Μέισον με 54-50. Ο Ηλιάδης είχε 2/2 βολές, 4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 24 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Το Σαν Ντιέγκο επέστρεψε στις επιτυχίες (επιβλήθηκε με 70-65 του Σάντα Κλάρα) αλλά ο Πατρινός φόργουορντ δεν έπαιξε πολύ (8 λεπτά), έχοντας πάντως 3 πόντους, 1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη.

Κόρι Πέτρος

Εκανε άφθονη βρόμικη δουλειά στα 37 λεπτά που αγωνίστηκε κόντρα στο Γουέστερν Ιλινόις. Το Οκλαντ νίκησε στη 2η παράταση με 74-70 και ο Πέτρος είχε 5 πόντους, 3/7 βολές, 1/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Μάικλ Μπιζούκας

Περίπατο έκανε το Μισούρι Στέιτ απέναντι στο Ντρέικ, το οποίο συνέτριψε με 57-39 και τον ομογενή πόιντ γκαρντ να έχει 2 πόντους, 1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 33 λεπτά.