Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Η πρώτη φετινή αναμέτρηση μεταξύ Ελλήνων ομογενών έγινε μέσα στην εβδομάδα, με το Ολντ Ντομίνιον του Τράιαν Ηλιάδη να συναντάει το Μισούρι Στέιτ του Μάικλ Μπιζούκα. Ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ ήταν μάλιστα αυτός που διακρίθηκε, στη μοναδική ίσως εμφάνιση που έγινε την περασμένη εβδομάδα από Ελληνα του NCAA και χρίζει ιδιαίτερης αναφοράς…

Νικ Παύλος

Δύο ήττες γνώρισε μέσα στην εβδομάδα το Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο του Νικ Παύλου, με πιο πρόσφατη τη χθεσινή από το Γουόφορντ με 68-56. Ο ομογενής γκαρντ είχε πάντως 9 πόντους, 3/4 τρίποντα και 1 λάθος σε 19 λεπτά. Τρεις ημέρες νωρίτερα είχε ηττηθεί από το Τζόρτζια Σάουθερν με 83-69 και ο Παύλος είχε 0/1 δίποντο, 0/2 τρίπονα και 1 λάθος σε 11 λεπτά.

Τράιαν Ηλιάδης

Επέστρεψε στον πάγκο, αλλά και στις καλές εμφανίσεις. Στην… ελληνική κόντρα με τον Μπιζούκα είχε 14 πόντους, 0/1 βολή, 1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28 λεπτά, βοηθώντας τους “μονάρχες” να φτάσουν στη νίκη επί του Μισούρι Στέιτ με 73-67.

Μάικλ Μπιζούκας

Για πρώτη φορά φέτος δεν επιχείρησε ούτε ένα σουτ στην ήττα του Μισούρι Στέιτ από το Ολντ Ντομίνιον του Τράιαν Ηλιάδη με 73-67. Ηταν φυσικά βασικός, παίζοντας 26 λεπτά. Ο Μπιζούκας είχε απολογισμό 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος.

Αλεξ Βουγιούκας

Μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε, ο νεαρός φόργουορντ-σέντερ επέστρεψε στους αγώνες του Τέξας Σαν Αντόνιο αλλά έπαιξε μόνο 9 λεπτά και για 2η φορά φέτος δεν ξεκίνησε βασικός στην ήττα από το Τζόρτζια Στέιτ με 71-82. Ο Βουγιούκας είχε 5 πόντους, 1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Κόρι Πέτρος

Για 8ο συνεχόμενο ματς είχε μονοψήφιο αριθμό πόντων, αδυνατώντας να βρει τον καλό του εαυτό. Στο τελευταίο ματς του Οκλαντ (έχασε από το Ιλινόις Στέιτ με 79-75) είχε 2 πόντους, 1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ και άλλα τόσα φάουλ σε 20 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Μία νίκη και μία ήττα είχε απολογισμό το Σαν Ντιέγκο την περασμένη εβδομάδα. Οι “ταυρομάχοι” νίκησαν με 78-75 το Πόρτλαντ και ο Πατρινός φόργουορντ είχε 3 πόντους, 1/1 βολή, 1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1 ριμπάουντ σε 9 λεπτά. Στην ήττα από το Καλιφόρνια Στέιτ Μπέικερσφιλντ (63-72) ήταν πάντως καλύτερος, έχοντας 8 πόντους, 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 22 λεπτά.

Τζεφ Γεωργάτος

Πάτησε γήπεδο για πρώτη φορά ύστερα από 20 ημέρες. Δεν διήρκεσε πάντως πολύ. Επαιξε λιγότερο από ένα λεπτό στην εύκολη νίκη του Χάρβαρντ επί του Μπράουν με 69-42.

Τζέιμς Λούπος

Αλλη μία ήττα, τη 19η στη σειρά, γνώρισε το Νέιβι (από το Κολγκέιτ με 59-57), αν και αυτή τη φορά πάλεψε το παιχνίδι, χάνοντας από σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Λούπος έπαιξε πάλι αρκετά (22 λεπτά), έχοντας 4 πόντους, 2/4 βολές, 1/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.