Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Ο Κόρι Πέτρος συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις με το Οκλαντ, προσθέτοντας άλλα δύο νταμπλ νταμπλ στο ενεργητικό του το τριήμερο που πέρασε. Ο σέντερ του Οκλαντ είναι αυτός που κλέβει εύκολα την παράσταση μεταξύ των Ελλήνων που βρίσκονται στις ΗΠΑ, αγωνιζόμενοι σε κολέγια. Αναλυτικά τα πεπραγμένα των Ελλήνων ομογενών στους τελευταίους αγώνες τους:

Κόρι Πέτρος

Κόντρα στο UMKC (86-73 το Οκλαντ) έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων (17), έχοντας επίσης 5/6 βολές, 6/14 δίποντα και 12 ριμπάουντ. Στην εύκολη νίκη του Οκλαντ επί του Σάουθ Ντακότα με 101-83. Ο ομογενής σέντερ πέτυχε 10 πόντους με 6/6 βολές και 2/8 δίποντα, μάζεψε 10 ριμπάουντ και είχε ακόμα 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Τράιαν Ηλιάδης

Επαιξε, ως συνήθως, πολύ και βοήθησε το Ολντ Ντομίνιον να νικήσει το Νορθίστερν με 69-59. Εβαλε 7 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και είχε 2/4 βολές, 2/7 σουτ εντός πεδιάς.

Γιάννης Σίνης

Ο Ελληνας γκαρντ άρχισε για πρώτη φορά στη βασική πεντάδα του Σαν Ντιέγκο κόντρα στο UC Ιρβάιν (79-99) και έκανε ρεκόρ πόντων (10), έχοντας 8/12 βολές, 1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 31 λεπτά.

Νικ Παύλος

Κακές εμφανίσεις έκανε το περασμένο τριήμερο ο Νικ Παύλος. Το Σάββατο, δεν έβαλε πόντο στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Γουέστερν Καρολάιμε 73-69, έχοντας 0/2 τρίποντα και ένα ριμπάουντ. Στην ήττα από το Απαλάτσιαν Στέιτ με 78-64 ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ δεν έβαλε πόντο και είχε 0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τζέιμς Λούπος

Ελάχιστα έπαιξε στην ήττα του Νέιβι από το Ιλον με 51-48, αφού είχε 0/2 σουτ και 1 ριμπάουντ σε 8 λεπτά.

Μάικλ Μπιζούκας

Τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση έκανε ο ομογενής γκαρντ στην ήττα του Μισούρι Στέιτ από το Νιου Μέξικο (60-76), έχοντας 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη σε 20 λεπτά.