Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Ο Μάικλ Μπιζούκας συνεχίζει να κάνει καλές εμφανίσεις στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ. Αυτή την εβδομάδα έσπασε μάλιστα το ατομικό του ρεκόρ σε ασίστ, βοηθώντας το Μισούρι Στέιτ να σημειώσει άλλη μία νίκη. Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA το διήμερο που πέρασε:

Μάικλ Μπιζούκας

Αλλη μία σπουδαία εμφάνιση για τον Ελληνα γκαρντ, που έκανε ρεκόρ ατομικό ασίστ (11) στην εύκολη νίκη του Μισούρι Στέιτ επί του Κένεσο Στέιτ με 78-55. Παράλληλα ανέβασε το μέσο όρο του στις 6,4 τελικές πάσες, ενώ είχε ακόμη 6 πόντους, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 35 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Ο Πατρινός γκαρντ έκανε καλή εμφάνιση κόντρα στο Στάνφορντ αλλά το Σαν Ντιέγκο γνώρισε βαριά ήττα με 55-75. Ο Σίνης ήταν πάντως ο δεύτερος σκόρερ των Τορέρος με 10 πόντους (ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ) και 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 21 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Στα… ρηχά έμεινε αυτή τη φορά ο Πέτρος, που έπαιξε μόνο 23 λεπτά λόγω φάουλ (αποβλήθηκε με 5) και δεν σκόραρε, έχοντας 0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος. Το Οκλαντ νίκησε πάντως το Βαλπαραΐσο με 82-80, χάρη στον Ρέτζι Χάμιλτον, που έβαλε 41 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου σουτ στην εκπνοή του ματς.

Τράιαν Ηλιάδης

Τη χειρότερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολντ Ντομίνιον έκανε ο Τράιαν Ηλιάδης στην ήττα από το Σέντραλ Φλόριντα με 53-61. Ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ είχε 0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 26 λεπτά.

Νικ Παύλος

Δεν σκόραρε στην 6η σερί ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Ιστ Καρολάινα με 62-71. Επαιξε 11 λεπτά και είχε 0/3 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.