Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Στα… ρηχά έμειναν και οι δύο Ελληνες ομογενείς που αγωνίζονταν τα ξημερώματα στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, ο Πέτρος και ο Μπιζούκας. Κακές εμφανίσεις έκαναν και οι ομάδες τους, γνωρίζοντας αμφότερες βαριές ήττες.

Κόρι Πέτρος

Για τρίτο συνεχόμενο ματς υποτονική ήταν η παρουσία του σέντερ του Οκλαντ, στην ήττα από το Γουέστερν Μίσιγκαν με 76-91. Ο Πέτρος δεν είχε αυτή τη φορά προβλήματα με τα φάουλ (μόνο 2 έκανε), ωστόσο έβαλε 5 πόντους με 1/4 βολές, 2/6 δίποντα, μάζεψε 9 ριμπάουντ και είχε ακόμη 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 29 λεπτά.

Μάικλ Μπιζούκας

Ο ομογενής γκαρντ δεν “πέρασε” το… τεστ κόντρα στον Αυστραλό Μάθιου Ντελαβεντόβα. Ο Μπιζούκας έκανε τη χειρότερή του εμφάνιση παίζοντας απέναντι σε έναν από τους καλύτερους νεαρούς πόιντ γκαρντ, καθώς στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε δεν σκόραρε, είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Το Μισούρι Στέιτ, δε, γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά από το Σεντ Μέρις με 61-77.