Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Ο Μάικλ Μπιζούκας ήταν ο μόνος Ελληνας που έφυγε από το γήπεδο με τη νίκη τα ξημερώματα της Πέμπτης. Ηταν και αυτός που ξεχώρισε σε μία κατά τ’ άλλα κακή μέρα για τους ομογενείς που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Μάικλ Μπιζούκας

Βοήθησε το Μισούρι Στέιτ να καταβάλει το Κρέιτον με 77-65, έχοντας απολογισμό 5 πόντους, 1/1 βολή, 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Βαριά ήττα γνώρισε το Οκλαντ από το Νορθ Ντακότα Στέιτ με 96-69 και ο ομογενής σέντερ δεν ξέφυγε από τη γενική μετριότητα της ομάδας του. Για 4ο συνεχόμενο ματς έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (7), έχοντας 1/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε μόνο 24 λεπτά συμμετοχής.

Αλεξ Βουγιούκας

Ο Ελληνας σέντερ δεν έκανε καλή εμφάνιση στην ήττα του UTSA από το UC Ρίβερσαϊντ με 70-65. Εβαλε 3 πόντους με 1/2 βολές, 1/6 δίποντα και είχε 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23 λεπτά. Ηταν πάντως βασικός για 11η φορά σε 12 αγώνες…