EURO U20 – “Τελικός” πρόκρισης με Γαλλία

Η Εθνική Νέων “πάλεψε” επί ένα ημίχρονο, στο τέλος όμως ηττήθηκε μάλλον φυσιολογικά από την αήττητη Σερβία 86-69, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ U20. Πλέον, η Ελλάδα θα τα παίξει… όλα για όλα στον αυριανό αγώνα με τη Γαλλία (21:45), στον οποίον χρειάζεται πάση θυσία νίκη για να προκριθεί στους “8” της διοργάνωσης.

Σε περίπτωση που η Ρωσία έχει ηττηθεί νωρίτερα από τη Σερβία (παίζουν στις 19:30) και η Εθνική νικήσει τη Γαλλία, τότε θα δημιουργηθεί τριπλή ισοβαθμία, στην οποία και πάλι θα προκριθεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Σε αυτή την περίπτωση, πάντως, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα περάσει στην επόμενη φάση και η Γαλλία. Εκτός κι αν ηττηθεί με… 37 πόντους διαφορά από την Εθνική μας!

Οσον αφορά τον αγώνα με τη Σερβία, μία ματιά να ρίξει κανείς στη στατιστική θα καταλάβει τα αίτια της ήττας… Οι Σέρβοι μάζεψαν συνολικά 43 ριμπάουντ έναντι μόλις 19 της Ελλάδας, σημείωσαν 17 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και άλλους 27 στον αιφνιδιασμό. Συν τοις άλλοις, η Εθνική είχε 5/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 1/8 στο δεύτερο…

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν 8 αλλαγές στο προβάδισμα και άλλες τόσες ισοπαλίες, ενώ καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από 4 πόντους διαφορά. Δυστυχώς, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση… Η Σερβία μπήκε στο γήπεδο με ένα επιμέρους 13-4, ξέφυγε 51-41 στο 25′ και από εκεί και πέρα άρχισε να διευρύνει ολοένα και περισσότερο τη διαφορά.

Με ένα σερί 15-0 στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, η Σερβία προηγήθηκε 66-47 και στο 36′ έφτασε μέχρι και το +23 (82-59). Ο αγώνας, βέβαια, είχε “τελειώσει” προ πολλού…

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 86-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 38-37, 66-49, 86-69
ΣΕΡΒΙΑ: Λάμπιτς 6, Μιλιένοβιτς 16 (2), Ντάνγκουμπιτς 7, Μπογκντάνοβιτς 15 (6ασ.), Μίτροβιτς 13 (10ρ.), Γκουγιάνιτσιτς 7 (8ρ.), Λούκοβιτς, Μπέσοβιτς 10, Ντρένοβατς 8 (3κλ.), Μαρίνκοβιτς 4, Νάστιτς.
ΕΛΛΑΔΑ: Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 16 (1), Βελισσαρίου 2, Αντωνάκης 21 (3), Μοτσενίγος 12 (2), Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης 2, Παπαδιονυσίου 6 (5ασ.), Μελισσαράτος 10, Ζούμπος, Τσαπρούνης.