Τον κοίταξε στα… μάτια

Την ήττα γνώρισαν οι Ικαροι Σερρών από τον Ηρακλή με 79-67 με τους «κυανοκίτρινους» νααφήνουν θετικές εντυπώσεις αφού κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά 11 πόντων (4-15). Από την άλλη, οι Ικαροι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, αλλά το 8-0 του «γηραιού» δεν άφησε πολλά περιθώρια κλείνοντας την περίοδο με 25-10.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής χάρη στην καλή του άμυνα συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του παιχνιδιού και  σε συνδυασμό με την αστοχία των Σερραίων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διατηρούσαν συνεχώς το προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάνει στην τρίτη περίοδο στο +18 (40-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχοντας ως επιθετικό όπλο τον Κώστα Τότσιο έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 μετατρέποντας το 51-71 σε 61-73, με τον Ηρακλή να κατακτά τη φιλική νίκη.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ 67-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:10-25, 34-47, 45-62, 67-79
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡ. (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 7 (1), Τότσιος 19 (1), Κουκάς 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Συμεωνίδης 6, Κακαρούδης 8, Παβλίσεβιτς 7 (1), Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 8.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πιλαφίδης): Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Έβερετ 2, Παπανικολόπουλος 6 (2), Αγγελακόπουλος 7 (1), Λιούις 9, Τσαλκιτζής 2, Πέτροβιτς 17 (1), Λαμπρόπουλος 20, Δέσπος 7, Σιγκούνας.

Πηγή: Serresbasket.blogspot.com