Τουρνουά Tassoni di Rimini: Βοσνία – Πολωνία 68-87

Η Πολωνία συνέτριψε με 87-68 τη Βοσνία στον αγώνα που προηγήθηκε αυτού της Εθνικής, στο πλαίσιο του τουρνουά του Ρίμινι. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Πολωνών στο τουρνουά, αφήνοντας στην τελευταία θέση τη Βοσνία, η οποία μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της οικοδέσποινας Ιταλίας, γνώρισε δύο βαριές ήττες με 25 και 19 πόντους διαφορά αντίστοιχα.

Η Πολωνία ξεκίνησε άσχημα το ματς (4-10 στο 3′), από εκεί και πέρα όμως πήρε τα… πάνω της, πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-10 στο 5′ και άρχισε να ξεφεύγει στην 3η περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +24 (83-59), λίγα λεπτά πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 34-42, 52-67, 68-87

ΒΟΣΝΙΑ: Γκόρντιτς 6, Τούλκοβιτς, Ικονιτς, Μιλόσεβιτς, Μπάβτσιτς 3, Κικάνοβιτς 6, Τελέτοβιτς 15, Κάπελαν 2, Ντέντοβιτς 20, Μπάιραμοβιτς 16, Χότζιτς, Ντόμερκαντ.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Μπερίσα 14, Λαπέτα 3, Σκιμπνιέφσκι, Σνιεγκ, Λέοντσικ 9, Σέβτσικ 20, Κούλιγκ, Βισνιέφσκι, Κόζαρεκ 10, Ζότκα 9, Βατσίνσκι 8, Κελάτι, Χρίτσανιουκ 14.