Τουρνουά Tassoni di Rimini: Ιταλία – Βοσνία 57-58

Η Βοσνία “έκλεισε” το… σπίτι των Ιταλών στο τουρνουά του Ρίμινι, καθώς νίκησε την οικδέσποινα με 58-57! Οι Ιταλοί ήταν τραγικοί στο τέλος, καθώς πέταξαν στα σκουπίδια επανειλημένως τη δυνατότητα που είχαν να “κλέψουν” τη νίκη, αλλά τα άστοχα σουτ τους, επέτρεψαν στους Βόσνιους να πανηγυρίσουν ένα αποτέλεσμα που με βάση την εξέλιξη του ματς μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο.

Οι Βόσνιοι με τους Τελέτοβιτς και Γκόρντιτς να είναι… ασταμάτητοι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μετέτρεψαν το 30-25 του ημιχρόνου σε 34-39 κι από εκεί κι έπειτα έκαναν άνω-κάτω τους αντιπάλους τους. Οι Ιταλοί προσπάθησαν ν’ αλλάξουν τη ροή του ματς, αλλά δεν είχαν την ψυχραιμία που απαιτούνταν. Ο Χάκετ έδωσε σημαντικές επιθετικές ανάσες, όμως οι επιλογές των Μπελινέλι, Μαντσινέλι και Μπαρνιάνι – κυρίως έξω από τα 6.75 – κάθε άλλο παρά ιδανικές αποδείχθηκαν, επιτρέποντας στους Βόσνιους που… καιροφυλακτούσαν, να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, προκαλώντας έντονο προβληματισμό στον Σιμόνε Πιανιτζιάνι

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 8-9, 15-19, 12-14

Ιταλία: Ποέτα, Μαντσινέλι, 12, Μπαρνιάνι 16, Μορτνέντε, Βιτάλι 4, Μέλι, Κουσίν 2, Ντατόμε 2, Ρέντζι, Χάκετ 8, Τσιντσιαρίνι 2, Μπελινέλι 11, Μαεστράντζι, Καραρέτο

Βοσνία:Γκόρντιτς 9, Νέσοβιτς 1, Ικονιτς, Μιλόσεβιτς 2, Μπάβσιτς 9, Κικάνοβιτς, Τελέτοβιτς 17, Καπελάν, Ντέντοβιτς 6, Μπαϊράμοβιτς 11, Χόντζιτς, Ντόμερκαντ 3