Το δίδυμο που “σκοτώνει” και το… σκούπισμα των Σπερς (+vd)

Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς και Ντουέιν Γουέιντ αποφάσισαν ότι… τα παιχνίδια τέλος! Το δίδυμο του Μαϊάμι είχε τρομερά κέφια στον τέταρτο αγώνα και νίκησε σχεδόν μόνο του την Ιντιάνα 101-93, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2. Οι δυο τους σημείωσαν μαζί 70 από τους 101 πόντους του Μαϊάμι, μάζεψαν 27 από τα 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 από τις 20 ασίστ και εν ολίγοις βοήθησαν την ομάδα τους να συνέλθει στο δεύτερο ημίχρονο, ανατρέποντας τη διαφορά των 10 πόντων που είχε δημιουργήσει μέχρι τότε η Ιντιάνα.

Στη δυτική περιφέρεια, οι Σπερς συνεχίζουν το… χαβά τους! Αν και δύσκολα αυτή τη φορά, τα “σπιρούνια” επικράτησαν εκ νέου των Κλίπερς με 102-99, “σκούπισαν” τη σειρά με 4-0 και έφτασαν τις 18 σερί νίκες (ρεκόρ ομάδας), συμπληρώνοντας 39 ημέρες χωρίς ήττα! Φοβερός πάλι ο Τιμ Ντάνκαν, οδήγησε τους Σπερς στη νίκη παρά την πρώτη καλή εμφάνιση του Κρις Πολ στη σειρά, που στο τέλος όμως ήταν ο μοιραίος των Κλίπερς με ένα κρίσιμο λάθος (στα 12”) και το άστοχο σουτ στα 4”, που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Ιντιάνα-Μαϊάμι 93-101 (Γκρέιντζερ 20 – Τζέιμς 40π., 18ρ., 9ασ., Γουέιντ 30π., 9ρ., 6ασ.)… 2-2 νίκες
Κλίπερς-Σαν Αντόνιο 99-102 (Πολ 23π., 6ρ., 11ασ. – Ντάνκαν 21π., 9ρ., Πάρκερ 17)… 0-4 νίκες