pierikos-foinikasΦιλικών συνέχεια για τον Φοίνικα με την λαρισινή ομάδα να δίνει την περασμένη Κυριακή (15/9) φιλικό στην Κατερίνη με αντίπαλο τον Πιερικό Αρχέλαο του οποίοιυ και επικράτρησε με 66-55. Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκαν οι Τσιαμπαλής, Γκαγκανάσιος (και οι δύο για επαγγελματικούς λόγους) αλλά και ο Ακρίβος ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο α’ πεντάλεπτο. Ενα πολύ κακό όμως τρίλεπτο του Φοίνικα έφερε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 17-8 στο 8′. Οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν και με πολύ δυνατή άμυνα κατάφεραν με ένα σερί 12-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 13′ με 17-20. Στο 16′ το σκορ ήταν 22-26 υπέρ του Φοίνικα ενώ οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν και με 8 πόντους διαφορά (27-35) λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Φοίνικας ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να γίνεται διψήφια στο 25′ (35-45), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά άγγιξε και τους 15 πόντους (40-55. 32′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν πλησιάζοντας στο σκορ με σερί 7-0 σε 47-55 στο 34′. Σερί όμως 7-0 πέτυχαν στη συνέχεια και οι παίκτες του Φοίνικα κάνοντας το 47-62 στο 37′, με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 55-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 30-35, 40-51, 55-66.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Λιάγκας) Βλαχούλης 6, Αθανασόπουλος 13 (1), Παπαχρήστος 8, Γοργόλης, Περρωτής 19, Σαριμπαλίδης 5 (1), Τσούμας 3 (1), Θεοδοσίου, Λεπενιώτης 12.