Φιλική νίκη του Λεύκιππου επί του ΓΑΣ Κομοτηνής

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια πέτυχε ο Λεύκιππος Ξάνθης, επικρατώντας του ΓΑΣ Κομοτηνή με 68-62. Ο Λεύκιππος παρότι παρουσιάστηκε με επτά παίκτες στο κλειστό της Κομοτηνής, έβγαλε αντίδραση, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική ισορροπία του Λεύκιππου “έχτισαν” διαφορά που μάλιστα έφτασε και στο +18 με το τέλος του ημιχρόνου (38-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Στεργίου, Δώδος, Κουμπάνης, Παλλάκης, Κάλφας, Νταβουλτζόπουλος και Χατζηαντωνίου με όπλο την πολύ καλή άμυνα, βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα να μαζέψουν τη διαφορά. Στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου ο Λεύκιππος πέρασε μπροστά στο σκορ ανατρέποντας την εις βάρος του διαφορά και κατακτώντας τελικά τη νίκη με 62-68.