Φιλικό τεστ κόντρα στην Καβάλα ο Λεύκιππος

Ο Λεύκιππος δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την ανώτερη Καβάλα, στο φιλικό ματς που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (3/10) στο “Φίλιππος Αμοιρίδης” της Ξάνθης. Η Καβάλα πήρε τη νίκη με 76-47, δείχνοντας σαφώς πιο έτοιμη από τον αντίπαλό της.

Η ομάδα της Ξάνθης, η οποία δεν υπολόγιζε τον Φραντζέσκο Χρήστου, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-23 και στο ημίχρονο με 21-41. Στο 30′ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 32-57 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 47-76, σε ένα ματς που ήταν το τρίτο κατά σειρά απέναντι στην Καβάλα κατά την περίοδο της προετοιμασίας μιας και είχαν προηγηθεί δύο παιχνίδια (εντός και εκτός έδρας) κόντρα στον συγκεκριμένο σύλλογο.

Από την επόμενη εβδομάδα ο Λεύκιππος Ορόσημο θα μπει σε αγωνιστικούς ρυθμούς εν όψει του πρώτου επίσημου αγώνα (για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής) απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου στις 11/10, στη Ξάνθη.

Δεκάλεπτα: 13-23, 21-41, 32-57, 47-76
Διαιτητές: Ντούρας-Ισιγώνης