Χιτσκοκικό 1-0 του Παναθηναϊκού

Ο ένας έδινε το ματς στον άλλον, στο τέλος όμως το… δέχτηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε το Μαρούσι 50-47 στον (κακό) πρώτο τελικό της ΕΣΚΑ σε επίπεδο εφήβων. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν 22-9 στο 10’ και 30-17 στο ημίχρονο, ωστόσο το Μαρούσι βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Μαρουσιώτες προκάλεσαν πολλά λάθη με την άμυνά τους, μάζεψαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και έβαλαν αρκετά καλάθια στο transition, ροκανίζοντας τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (39-37 στο 30’). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι 50-40 στο 36’ αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-7 και μείωσαν σε 50-47 στο 39’. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη σε λάθη, με το Μαρούσι να χάνει 5 τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, συμπεριλαμβανομένων και των τριών στα τελευταία 30’’! Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα 2 Απριλίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά (21:30)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΡΟΥΣΙ 50-47
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 30-17, 39-37, 50-47
Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Τσώνος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Σπυρόπουλος, Δρακόπουλος 6, Γόντικας 3, Κακαργιάς 8 (2), Δημακόπουλος 8, Ζούμπος 7 (1), Γιαννίκος 12 (1), Καραμαλέγκος 6.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπακογεώργος): Παπαφλωράτος 6, Θεοδοσίου 2, Φασιανός 3 (1), Καλογιαννίδης 10 (1), Αγραβάνης 16, Τσόντζος 6, Μανταλβάνος 4.