Euro U18 – Αήττητοι οι Γάλλοι, εκπλήξεις από Αγγλία, Ουκρανία (+vds)

Η Αγγλία ήταν η θύτης και η Ισπανία το θύμα της μεγαλύτερης έκπληξης στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ Εφήβων της Λετονίας! Οι Αγγλοι έστειλαν το ματς στην παράταση με καλάθι του Αϊζακς 7” πριν από τη λήξη και εκεί νίκησαν την Ισπανία 75-66, ένα αποτέλεσμα που ανατρέπει τα πάντα στον 6ο όμιλο. Ο Κενάν Σιπάχι έκανε τη διαφορά στον αγώνα της Τουρκίας με την Ιταλία. Ο ταλαντούχος γκαρντ είχε συνδρομή στους 8 από τους τελευταίους 10 πόντους της Τουρκίας (4π., 2ασ.), οδηγώντας την στη νίκη επί της Ιταλίας με 75-68. Στον άλλον αγώνα του 6ου ομίλου, η οικοδέσποινα Λετονία “έχτισε” διαφορά 17 πόντων στο 4ο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε της Κροατίας με 72-65.

Εκπληκτική εμφάνιση έκανε η Λιθουανία στον 5ο όμιλο, καθώς προηγήθηκε 18-0 στο 5′ και διέλυσε την Τσεχία 96-57! Οι Λιθουανοί είχαν 17/42 τρίποντα και μάζεψαν 20 ριμπάουντ παραπάνω, μετατρέποντας τον αγώνα σε απρόσμενο περίπατο… Η άμυνα έκανε θαύματα για τη Γαλλία, η οποία κράτησε τη Βοσνία στο… μηδέν στα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα (η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έχασε τις τελευταίες 15 επιθέσεις της!) και έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 60-42, παραμένοντας έτσι η μοναδική αήττητη ομάδα στο Ευρωμπάσκετ. Σαρωτική ήταν και η Σερβία, που όχι μόνο πέτυχε την πρώτη νίκη της στη 2η φάση, αλλά συνέτριψε τη Ρωσία 102-57, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 47 πόντους λίγο πριν από τη λήξη.

Οσον αφορά τις θέσεις 13-16, για τις οποίες αγωνίζεται και η Ελλάδα, η Ουκρανία έκανε την έκπληξη στον άλλον αγώνα, καθώς ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τη Σλοβενία (που έβαλε μόνο 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο) 65-60.

Ολα τα αποτελέσματα:

Θέσεις 1-12

5ος όμιλος

Ιταλία-Τουρκία 68-75 Ντοντσέλι 15π., 8ρ. – Μπιρσέν 17, Κοσούτ 12π., 6κ.
Κροατία-Λετονία 65-72 Αράποβιτς 15, Ζγκάνετς 14π., 12ρ. – Γκλουντίτις 15, Πορζίνγκις 10π., 13ρ.
Σερβία-Ρωσία 102-57 Γιούγκοβιτς 22π., 7ρ., 8ασ., Βέλκοβιτς 21π., 10ρ. – Φεντορτσένκο 14π., 12ρ.

Βοσνία-Γαλλία 42-60 Καραμάτιτς, Λάκιτς 12 – Μπουτέιγ 18
Αγγλία-Ισπανία 75-66 Νέλσον 29π., 6ρ., 5ασ. – Τζοπ 20π., 10ρ.

Ελλάδα-Βουλγαρία 88-65 Διαμαντάκος 22π., 10/10δ., 10ρ., Σταμάτης 18 – Μίλοφ 18
Σλοβενία-Ουκρανία 60-65 Ζάζετιτς 19, Ρέμπετς 16π., 7ρ., 6ασ., 5κλ. – Σιντόροβ 19

1. Ελλάδα 1-0 88-65 2
2. Ουκρανία 1-0 65-60 2
3. Σλοβενία 0-1 65-88 1
4. Βουλγαρία 0-1 65-88 1