Β΄ΕΣΚΑ (2ος όμιλος) – 12η αγωνιστική… Επικό ματς στο Ρουφ!

koukakiΞώφαλτσα… γλίτωσε την πρώτη ήττα του στον 2ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ ο Αίολος Ταύρος, στο τέλος όμως κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το κλειστό του Ρουφ με 93-92, σε ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη που κρίθηκε στην παράταση. Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον πρωτοπόρο και αήττητο (έχει πια 12-0) Αίολο Ταύρο ήταν ο Θεοχάρης, ο οποίος κέρδισε φάουλ 3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης και με 2/2 βολές χάρισε στην ομάδα του το ροζ φύλλο.

Λίγο πιο πριν το Κουκάκι είχε πάρει αυτό το προβάδισμα με 2/2 βολές στα 5 δευτερόλεπτα, μοιάζοντας ικανό να πανηγυρίσει μία τεράστιας σημασίας νίκη. Την τελευταία λέξη όμως την είπαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πανηγύρισαν μία νίκη που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην απευθείας άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ. Το Κουκάκι, από τη μεριά του, έδειξε πάλι ικανό να μπει σφήνα στα φαβορί της κατηγορίας (Αίολο και Αργοναύτη), ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Στο μεταξύ, ο Αργοναύτης πέρασε αβρόχοις ποσί από την Πετρούπολη, όπου νίκησε εύκολα την Ιριδα 69-48, ενώ οι Αμπελόκηποι χρειάστηκαν έξι διαδοχικούς πόντους του Αθανασόπουλου στο τελευταίο λεπτό για να πάρουν τη νίκη επί των Τριών Αστέρων με 53-52.